אמנדה הנג

דף הבית >> אמנדה הנג

הרצאה של אמנדה הנג
רחלי אורן
אמנדה הנג, אומנית סינגפורית, מוערכת, בעלת פרס האמן הטוב ביותר- מטעם הממשלה, הרצתה לנו (קומץ מעריצים) במוזיאון הדפוס-STPI , על הפרויקטים השונים שעשתה
במהלך חייה.אחד הפרויקטים האומנותיים הראשונים שעשתה, היה עם אמא שלה, בנושא התקשורת בינהן. בשנים הראשונות לסינגפור נאסרו לדיבור (ע"י הממשלה דאז) כל הניבים הסינים, והותרה לדיבור רק שפת המנדרין. נכתוצאה מכך נוצרו קשיים בין ההורים המהגרים שידעו לדבר רק ניב- סיני כל שהוא, ושפת המנדרין- שהילדים ואמנדה בינהם, למדו בבית ספר. בעבודה זו היא מייצרת קשר מחודש עם אמא ללא מילים רק בעזרת הגוף והצילומים. היא מספרת על
האינטימיות והמגע שנוצר בינהן תוך כדי הצילומים, והאושר שאמא חוותה.

הפרוייקט השני נקרא סינג גירל “sin girl” בו אמנדה מצטלמת בבגדי הדיילות הסינגפוריות, הידועים בכל העולם, ובודקת על ידי זה נושאי זהות, ולאומיות. כזכור ייצגו המדים של סינגפור איירליינס, בשנים הראשונות, את כל סינגפור, והביאו כבוד למדינה. באחת העבודות שהוצגו בתערוכה, יצרה אמנדה משרד נסיעות (בתוך המוזיאון) בה היא לבושה בבגדי הדיילת הסינגפורית, הראתה והדריכה את העוברים ושווים בגילוי ״אוצרות ואוספים סינגפוריים״ שלא נמצאים כאן ונשלחו לחול, ומוצגים שם במוזיאונים. השאלה שעלתה במייצג הייתה  מה נכון להציג ואיפה, מי מחליט מה להציג, ומה יכול לייצג את תרבות סינגפור בעולם. איזה סיפור לספר בעולם? 


היא הופיעה עם בגדי הדיילת הסינגפורית גם בהופעה בגרמניה, שם ישבה על פסי הרכבת וערכה טכס שתיית תה עם עוברים ושווים. על פרצופה הדביקה מסיכה לבנה אשר אמורה הייתה להציג את האתוס של העור הלבן של הסינגפורית והאסייתיות הממוצעת.עבודה אחרת הוצגה במוזיאון 8Q סמוך לSam, ושם בקומה החמישית, סודרו שולחנות קטנים עליהם כוסות תה ונבטים בסלסלות. האורחים המבקרים בתערוכה הוזמנו להתיישב ולשתות תה, לברור נבטים (כמו הסיניות של פעם) ולהכיר אחד את השני.
הרעיון למייצג, בא לאמנדה גם הוא  משיחה עם אמה, אשר סיפרה כי כשעברה מהקמפונג לדירת HDB ולא הכירה אף אחד, היא נהגה לשבת למטה במרחב הפתוח, ולהזמין את הנשים שחזרו מהשוק לשתיית תה ולבירור הנבטים, וכך יצרה לעצמה קהילה חזקה ותומכת שליוותה אותה לאורך כל השנים. על מנת להוקיר את אמה והמאמצים שעשתה, וכן בכדי לשמר ולהראות מאפיין נוסף של התרבות הסינגפורית, אמנדה הנג יצרה את המייצג.בסופה של ההרצאה, ולאחר הרבה תמונות מפרויקטים שהוצגו ברחבי העולם, הראתה לנו אמנדה את חדרי העבודה וההדפסה שם היא בוראת מהתחלה, פרויקט חדש , שעדין איננה יודעת איך יהיה.
היה מרתק!
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים