אסתר ויליאמס בקטנה

דף הבית >> אסתר ויליאמס בקטנה
אסתר ויליאמס בקטנה
אירית בן ארי
 
 בימים  אלה, בין החמישה לששה עשר ביוני, מארחת סינגפור את משחקי דרום מזרח אסיה ה-28 (SEA-Southeast Asian Games of 2015). כ-7000 אתלטים, מאחת עשרה מדינות, מתחרים במיגוון רחב של מקצועות. מספורט המים על מקצועותיו הרבים, אתלטיקה, סוסים, ועד מקצועות ספורט הכדור על גווניו השונים.
אחד המקצועות הפחות מוכרים לנו הישראלים הוא שחייה צורנית או שחייה אמנותית אותו הלכנו לצפות. השחיה האומנותית היא ענף ספורט המשלב שחיה ומחול במים לצלילי מוזיקה. ברוב התחרויות, לרבות האולימפיאדה,מתחרות נשים בלבד, והתחרויות הן במקצים של יחידות, זוגות וקבוצות. 
הענף החל להתפתח בקנדה בראשית המאה ה-20, ותחרויות רשמיות נערכות מאז 1952.
באולימפיאדות הראשונות בהן נערכו תחרויות אלה, בלטו השחייניות האמריקאיות והקנדיות. אך מאז אולימפידת סידני בשנת 2000, עברה השליטה בענף לשחייניות הרוסיות, שזכו בכל מדליות הזהב שחולקו מאז.
בתחרות בה צפינו רחלי ואנוכי,התחרו שחייניות ממדינות סינגפור, מלזיה, תאילנד, פיליפינים, אינדונזיה וויטנאם.
התחרויות נערכות בבריכות שעומקן המינימלי 3 מטרים, ובשטח של 
12 X ‏12 מטרים.
השחייניות מבצעות שני סטים של תרגילים. באחד עליהן לכלול אלמנטים מסוימים (התרגיל הטכני), והשני הוא בסגנון חופשי.

הציון שניתן להן משלב את בחינת הטכניקה של ביצוע התרגילים וההופעה האומנותית, ובכלל זה הסינכרוניזציה  בין השחייניות לבין עצמן ובינן לבין המוזיקה. גם להבעתן ולהופעתן של השחייניות יש חשיבות- בגדי הים שלהן מעוצבים כמו בגדי ערב עם חרוזים נוצצים והדר, והן עצמן מאופרות ומקושטות. בקיצור, מעבר למעמד התחרותי, בהחלט ניתן להתרשם ולהנות מתצוגת אופנה שלא הייתה מביישת אף מעצב אופנה, פשוט חגיגה לעינים.
התחרות העלתה בי זכרונות לאחת השחקניות היותר אהובות עלי כילדה, שהלכה לעולמה לפני שנתיים בגיל 91.
השחקנית היא אסתר ויליאמס. ויליאמס הייתה שחיינית מצטיינת שנהפכה לשחקנית הוליוודית, וכיכבה על מסכי הקולנוע בין 1944-ל-1955. היא הופיעה בשמונה -עשרה סרטים שכללו כולם מופעי אקרובטיקה שלה בבריכה ומופעי שחייה צורניים. רבים מהסרטים שבהם הופיעה היו מחזות זמר, ורבים מהתפקידים שלוהקה אליהם היו תפקידים של שחיינית, או כאלה שדרשו ממנה מיומנויות שחייה שונות, ובעיקר הופעה בבגד ים שחשף את גזרתה החטובה (רחמנא
לצלן...).
ב-1952 הופיעה ויליאמס בסרטה המצליח ביותר  "Million Dollar Mermaid" אודות חייה של השחיינית האוסטרלית אנט קלרמן (שחיינית אקרובטית שעוררה סערה ב-1909, סביב לבישת בגד ים חושפני לראשונה באותה תקופה). ואחד הסרטים יוצאי הדופן בהם השתתפה היה  "Dangerous When Wet" ‏ המספר על בת איכרים החוצה בשחייה את תעלת למאנש, בו‏ "שחו" לצידה דמויותיהן המצויירות של טום וג'רי.
ב-
1956 סיימה את החוזה שלה עם MGM ועזבה את עולם הקולנוע.
 
היה כיף לצפות במראה המרהיב ולהיזכר בנוסטלגיה בסרטי העבר.
 
לייבסיטי - בניית אתרים