בירוקרטיה

דף הבית >> בירוקרטיה


בירוקרטיה* 

כן, ישנם דברים שחייבים להיעשות, ובירוקרטיה היא אחד מהדברים הללו. משרדי הממשלה השונים קובעים מיהו תושב חוזר וגם אילו זכויות מגיעות לחוזרים , על פי קריטריונים שונים.

ככלל, כל מי ששהה מעל 5 שנים בחו”ל זכאי לכל ההטבות. השוני נע בין אלו ששהו בחו”ל בין שנתיים ל 5 שנים (מתחת לשנתיים אין כלל הטבות). המשרדים הבאים ישמחו לראותכם בעת ההגעה לארץ: משרד הפנים, החינוך (ברשות המקומית אליה אתם משתייכים), ביטוח לאומי, רשות המיסים משרד העבודה ורווחה, קופות חולים. 


ננסה לעשות סדר בדברים:

זכויות-תושב-חוזר


ביטוח לאומי - כל תושב חוזר חייב לגשת לביטוח לאומי על מנת להודיע שהוא בארץ. הביטוח הלאומי בודק את זכאותו להכרה כתושב חוזר וקבלת זכויות תושב חוזר בהתאם. לאחר הרישום במשרד הינכם נכנסים לתקופת המתנה של 6 חודשים על לקבלת זכאות לביטוח לאומי וכיסוי רפואי בקופות החולים. ניתן לפדות תקופת המתנה זו תמורת  10,230 ש”ח. ישנן חברות ביטוח המאפשרות מתן ביטוח רפואי לתקופה זו במחיר נוח יותר. ניתן לפדות את תקופת ההמתנה כבר מחו”ל כדי שיהיה לכם כיסוי רפואי מהרגע בו נכנסתם לארץ. שימו לב שסכום זה אינו מוחזר- לכן היו בטוחים שאתם אכן חוזרים לארץ. אם משרד הקליטה מסכים להכיר בכם כתושבים חוזרים - אתם עשויים לקבל את סכום הפדיון בחזרה. לילדים עד גיל 18 אין תקופת המתנה.

 

משרד הקליטה - מיהו תושב חוזר? דע זכויותך. אם שהיתם בחו"ל למעלה משנתיים, תוכלולקבל הטבות שונות ממשרד הקליטה. יש להגיע למשרד ולהירשם כתושב חוזר. תעודה זו חשובה לשם השלמת תהליכים בירוקרטים אחרים כגון שחרור מכולה, רישום בקופת חולים וכן הקלות שונות למשל במוסדות החינוך.


רשות המס - תכנון כלכלי ניתן וכדאי לעשות עוד לפני שעוזבים את ישראל. רצוי לבדוק מהם זכויותיכם בעת החזרה לגבי פטור ממיסים. ישנם משרדי רו”ח המתמחים בתכנון מס לתושבים חוזרים. הדבר יכול להתבטא בחיסכון של לא מעט כסף.


שחרור מכולה - תושב חוזר הינו מי שהיה למעלה משנתיים רצופות בחו"ל, אפילו לא יום אחד פחות. הגדרתך כתושב חוזר מקנה לך זכות להביא מכולה. מכס - מה ניתן להביא מחו"ל ללא מכס. בעת הכניסה לארץ החתימו את הדרכון בדלפק (ולא באופן אוטומטי)  משום שמשרדי הממשלה השונים אינם מתעדכנים מהר על כך שחזרתם ואם לא תהייה לכם חותמת - תצטרכו לרוץ למשרד הפנים. מומלץ ללכת למשרדי המכס הקרוב לביתכם בסמוך להגעתכם לארץ ולהתחיל בהליך השחרור.* לעובדי השגרירות ועובדי מדינה רוב הדברים האומרים כאן אינם רלוונטים משום שהמדינה מטפלת בכל הבירוקרטיה.
 
לייבסיטי - בניית אתרים