בית השנטי

דף הבית >> בית השנטי

ערב התרמה לבית השנטי
סנדרה גמזון ולילך מידן

מה עושה אישה שמשחר ילדותה עברה מסכת התעללויות פיזיות ונפשיות קשות מידי האנשים שאמורים להגן עליה ולאהוב אותו? מי שהחיים לא האירו לה פנים, מי שחיה ברחובות ואפילו עברה אונס אכזרי? יש שהיו מתמוטטים, יש שהיו מתבוססים ברחמים עצמיים, יש שהיו שוקעים לסמים, אלכוהול או כל תחביב ממכר אחר.
לא מריומה מבית השאנטי.

כשמריומה הכירה, בגיל 21, את מי שהפך לימים להיות אב בנותיה והם עברו לגור בדירה קטנה בנוה צדק, (אז ה"סלאמס" של העיר תל אביב), היא החלה באופן ספונטני ללכת למקומות שריכזו נוער רחוב כמו דיזינגוף סנטר, ולהזמינם לארוחות שישי. היא מספרת שכנערת רחוב לשעבר היא הבינה את הקושי המיוחד שחווים הנערים מחוסרי הבית בערבי שישי וחג. היא מספרת שלאט לאט החלו להגיע בני נוער לביתם בכל יום שישי, והיו שביקשו לישון, וכך לאט לאט הפך ביתם לבית מחסה לנוער. מקום זה היה היחיד במשך למעלה מעשור שנתן מענה כלשהו לנערים ונערות שנפלטו מבתיהם או מהמוסדות השונים.

כיום, שלושים שנים מאוחר יותר, ניתן לומר שהיוזמה הספונטנית של נערה צעירה ובן זוגה הפך להצלחה מסחררת. הנתונים שנאספו הינם מדהימים ממש.
למעלה מ 31,000 בני נוער בין הגילאים 14-21 עברו בבית השנטי. רובם היו במעבר  של יום עד שבוע שבמהלכו מריומה והצוות הצליח לשכנע את הנער/ה לשוב לביתם, אך ישנם גם ילדים שנשארו כמה שנים, ויש ששבו לבית השנטי כדי להדריך. נתוני ההצלחה מרשימים בכל קנה מידה אפשרי, כ 90% מכלל בני הנוער בעברו בבית השאנטי הצליחו לחזור למסלול חיים נורמטיבי, רובם עשו שירות צבאי, רכשו מקצוע  או נשלחו ללימודים ע"י תרומות שגוייבו למענם בבית השנטי.

כל צעיר שמעוניין בכך יכול פשוט להגיע, ללא מסמך הפניה מצד גורם כלשהו. התנאים היחידים הם: גיל 14-21, רצון לקבל עזרה, ושהוא לא אדם אלים, פסיכוטי או מכור לסמים קשים.

ביום שלישי, 17/12/2013, נערך ערב מרגש בבית הקהילה היהודית בארגונה ובסיועה של עדי מילשטיין.
מטרת הערב הייתה הכרות וסיוע לעמותת בית השנטי שבראשה עומדת מריומה (המייסדת) . מריומה הגיעה לסינגפור כדי לספר את סיפורה האישי הקשה ובעיקר לספר על הפרויקט המרגש אותו היא מנהלת כבר 30 שנה – הענקת בית חם לנוער במצוקה. כיום לבית השנטי יש שני בתים - בית בתל אביב וכן 'שנטי במדבר' – בית באזור שדה בוקר. 
הערב היה מרגש והקהילה בסינגפור נרתמה לסייע להמשיך מפעל חשוב זה.
בית השאנטי מקבל כיום תקציב מהמדינה אך עדיין רוב תקציבו מגיע מתרומות.

הרוצים לתרום לפרוייקט חשוב ונפלא זה יכולים למצוא פרטים באתר בית השנטי.


מריומה סיפרה על ארוחת ליל שישי, שהיא אחד מהארועים הכי חשובים לנוער בבית השנטי. עם השנים נאספו מתכונים אותם הכינו במשותף והוכן ספר מתכונים, כולל תרומה של מתכוני שפים. בכל עמוד בספר ישנו גם סיפור לשבת שסופר ע"י מיכאל בן יוסף, בעלה נוכחי של מריומה וסמנכ"ל בית השאנטי.
בחרנו להביא לפניכם את אחד המתכונים מהספר.
סלט סלק חי
שאול בן אדרת, "קימל"


לכאורה סלט פשוט, אך בפועל תופעה על גבול החטיף - הסועד התמים מוצא עצמו במצב נישנוש כפייתי, שלא בקלות נחלצים ממנו. וכן, הסיכון בהכתמת בגדי השבת הלבנים במקרה זה מוצדק ומובן לגמרי.
10 מנות

10 סלקים טריים (לא מבושלים) חתוכים לקוביות קטנות
100 גרם צנוברים קלויים
1/2 כוס נענע קצוצה
1/2 כוס כוסברה קצוצה
10 שזיפים מיובשים, מגולענים קצוצים דק
4 כפות סילאן
4 כפות חומץ בלסמי
4 כפות רכז רימונים
4 כפות שמן זית
מלח, פלפל


לקליפ שנערך ע"י ילדי בית השאנטי הנקרא "ילדי בית השנטי אומרים לכם תודה"
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים