בית פתוח 2015

דף הבית >> בית פתוח 2015
O! Open House
רחלי אורן
בשבת שעברה, סיירנו יחד עם זוג חברים- מאיה וגיל רינת, בשכונת צ'ו צ'יאט, באירוע מיוחד במינו. על האירוע, כתבנו שתינו, כל אחת בנפרד, על חוויותינו. מוזמנים לקרוא ולהגיב.

האומן שהמציא את סיורי- O! Open House,  הוא Alen Oei  צייר, אומן, המחזיק בתפיסה המערבת חברה וסביבה יחד עם יצירות אומנות. אלן שואל שאלות פילוסופיות רבות בכל פרויקט שהוא מעלה בסינגפור, כבר 5 שנים.
הפרויקט העכשווי התקיים בשכונת צ׳ו צ׳יאט- Joo Chiat, אשר ידועה לרובינו, כשכונה פאראנאקנית מקסימה.
אלן, אשר התגורר עם הוריו בשכונה בילדותו, מעלה את השאלה - למי שייכת השכונה? האם רק לפאראנאקנים? או גם למאליים (מאלזיה ),הודים, ואחרים? האם נכון לשמר רק תרבות אחת? כמו שנעשה בצ׳ינה טאון, ואו בליטל אינדיה? או שהרבה יותר מענין, לתת לשכונה להתפתח באופן כמעט טבעי, אבל עם מעורבות של תושבי המקום! מי אחראי לאופי השכונה? המדינה, התושבים הקבועים הארעיים? 
על מנת שאנו ואזרחי סינגפור, נכיר את האופי המורכב של המקום, הוא יזם את האירוע, שהיה חלק מאירועי שבוע העיצוב בסינגפור.
מה בעצם היה לנו? ביקרנו ב 12 בתים שונים, ובכל אחד מהם היה מיצג, יצירת אומנות, או סוג של היגד פילוסופי על משמעות המקום. בסופו של האירוע קיבלנו חוברת המרכזת את האומנים והתושבים שהוצגו באירוע.
באופן אישי, הבנתי חלק ממה שראיתי ערב קודם, רק לאחר שקראתי את החוברת אשר חולקה בסופו של האירוע.. 
היצירות שהוצגו הן קונספטואלית במהותן. הן אינן עומדות בזכות עצמן, אלא מלוות ברעיון, מחשבה והיגד.
 
הסיור החל בפינה בה עמדה צוללת אדומה (קטנה), אשר סימלה את החלום ושברו
עבור האומן- S.S Nimby. מסתבר שאביו היה מלח כל חייו, וכשכזה-  חלם בנו כל החיים על הים והמקצוע המיוחד- מלח.
רק כשאביו חזר הביתה בסופה של העבודה, הוא גילה לבן, כי בעצם שנא את העבודה ואת הפרידות, והיה בטוח, כל פעם מחדש, שהוא לא יחזור הביתה לעולם.
האוניה מייצגת מבחינת האומן את החלום ושברו, את הפנטזיה והמציאות, ואת החיים עצמם כמשל על חלומות והמציאות היום יומית.

מאחורי האוניה, בהמשך השטח, בנו התושבים את מיצג 2 קונסטרוקציה ממתכת, המסמלת את תיבת נוח - השכונתית.
הם הציגו על גבי הקירות, ברזלים, מכתבים שלהם, חפצים- שהיו רוצים להציל מהבית ברגע של מבול. עברנו בתוך התיבה והשתהינו על יד חלק מהמכתבים, והמשכנו לתוך בית פאראנאקני בן כ 100 שנה, בו חיים- Mr and Mrs Tan


הזוג אשר מעורב בחיי הקהילה ויודע המון על השכונה , הסכים להכניס לביתו את כל המתעניינים, ואף אפשר לאומנית Guo Yixiu להציב מיצב- של פרחי נייר מקופלים בצבעים עזים, בצורה של שביל בתוך הבית, המוביל מהחצר האחורית של הבנין, לרחוב הראשי ולחזיתות הצבעוניות והמוכרות מצ׳ו צ׳יאט.
האומנית אשר עוסקת בחומרים מאולתרים, כמו פלסטיק, נייר ישן ועוד, ורואה בהם ייצוג של סינגפור ה״מזוייפת״ בניגוד לאוטונטית, (בה מוקמים פרויקטים נפלאים ונשתלים עיצים מקסימים) שאינם חלק מהמקום והסביבה, בחרה להשתמש בשושנים מפלסטיק, דווקא בבית אוטנטי פאראנאקני- אשר בו כן משתמשים בחומרים כאלה על בסיס יומי, על מנת לייצר אמירה צינית על סינגפור.


כשהלכתי בתוך הבית המבולגן והעמוס לעייפה במיני "קשקושים", במסלול שהאומנית יצרה, מהחצר האחורית - אל הרחוב המעוצב, אפשר היה לחוש את חוסר הפרופורציה והקשר, בין הבית האוטנטי הגדוש, והרחוב בו החזיתות כבר משומרות וצבועות כדבעי. המחשבות על שימור ואוטנטיות, עיצוב שכונה לאור נרטיב לאומי, עלו ונחוו במלוא עוצמתם.
החלפנו כמה מילים עם בעלי הבית- אנטי גיבורים אמיתים,
אשר חיים במקום כבר 50 שנה, וספרו לנו קצת על עצמם וביתם.

בהמשך המסלול, נכנסנו לבית מעוצב למשעי, אשר אופנים גדולים וגבוהים במיוחד, הוצבו במרכז הבית. האופנים שמשו בשבוע שלפני הסיור, לאירוע הכרות ורכיבה בשכונה, ולסדנת עבודה משותפת של הכנת דגלים לאירוע, התלויים בבית גם הם.
סרט וידאו, המספר על חוויית היחד שנוצרה בקהילה בעזרת האופנים, הוצג ע"י יוצרו Hafiz Osman.


בבית אחר, גם הוא מעוצב בצורה יוצאת דופן, הוקרנו נופים של עיצים בשלכת על שולחן עץ ענק ועליו ערימות עלים יבשים. ההקרנה גרמה לכך, שכל הבית היה בתזוזה ותנועה של רוח ועלים בשלכת.

האם זאת אומנות?
הכנסת הטבע כחלק בלתי נפרד מהבית, היא פעולה אומנותית המחברת בין הצורך בבית קבוע, והרצון להיות בטבע וחלק ממנו. Alecia Neo- הינה האומנית מאחרוי מיצג זה.
באומנות הקונספטואלית והעכשוויות, עולות שאלות אלו ונוספות בתדירות גדולה, והן מוצגות באמצעים חדשים ומגוונים. סגנון
זה קיים כמה עשרות שנים, ויש לו נוכחות גדולה במוזיאונים הממסדיים.
אפשר להמשיך ולספר על מקומות נוספים שביקרנו בהם, אך החוויה האמיתית קוראת בזמן הטיול,בשיחות עם המבקרים והאוצרים, בקטעי הקריאה ( לפעמים קשה לשמוע ולהבין בגלל המבטא) אשר המדריכים מקריאים, ובחוויה שבטיול במקום שלכאורה מוכר, אך מקבל תפניות ללא הרף.

וכפי שאלן אוי כתב במאמר הפתיחה- אני חושב שאומנים חשובים מאד, כי הם יכולים להראות לנו דברים חדשים!

אכן יצאתי מהטיול, עם הרגשה שהאומנים הצליחו להראות לנו שכונה מורכבת ומרתקת, המכילה בתוכה אזרחים בעלי דעות ורצונות שונים, וממקומות רבים מהעולם. החוויה הזו הוסיפה רבות על מה שכבר ידעתי והכרתי על צ׳ו צ׳יאט וסינגפור בכלל.

ממליצה לעקוב אחרי פרסומיהם של O Open House באינטרנט!

בתמונה- CK Kum על הפסל Kum Cheng Kiong
 
לייבסיטי - בניית אתרים