גזענות בסינגפור

דף הבית >> גזענות בסינגפור

האם יש גזענות בסינגפור?
רחלי אורן
שאלה זו עלתה לאחרונה בקבוצת תלמידים מעורבים הלומדים בשלוחה של אוניברסיטת ייל בשיתוף עם אוניברסיטת NUS בסינגפור, לאחר שסטודנטית מדרום אפריקה שלמדה כאן, קיבלה הערות גזעניות ברכבת.
מאחר וסינגפור מגדירה את עצמה כמדינה מולטי גזעית, השומרת בקפדנות (במישור הציבורי, והפרטי) על סובלנות בין כולם, ומגיבה בתקיפות על הערות בנושא, ציפתה הסטודנטית מדרום אפריקה, ליחס שווה וחסר פניות כלפיה, אך הופתעה מהתגובות שקיבלה.
הימצאות גזענות גם כאן, מוכיחה כמובן שמדינה מוצלחת ככל שתהיה, איננה יכולה לשלוט בדעותיו של האדם הפרטי. דעות מסוג זה מתגבשות בבית ובשנות ילדותו של כל אחד, והן משתנות ומתפתחות יחד עם צמיחתו והתפתחותו .

באוניברסיטה הקימו באופן מידי קבוצה הנפגשת משוחחת ומתמקדת בנושאים אלה, וכן ערכו סקר ומחקר יעודי, מהן עמדותיהם של הסינגפורים לגזעים השונים.
אחד הנתונים המענינים שעלו בסקר, הראה כי סינגפורים רבים לא מדברים על הנושא, מחשש שיקטלגו אותם כגזענים.
החשש מדיבור בפומבי, ומעיסוק בנושא, איננו מראה באופן מיידי על המצאות בעיה, אך הוא תורם בהחלט לאי ודאות,
ולחוסר דיון פתוח ותורם.
המדיניות של הממשלה, שומרת אמנם על המרחב הציבורי כפלורליסטי, שוויוני ומנסה גם באופן מלאכותי (ראו החלטת הממשלה לבחור בנשיא מאלזי סינגפורי, אחרי הנשיא הנוכחי) אך איננה יכולה לתת מענה לכל אדם ברחוב.
לכן החליטו ארגונים חינוכיים, לתת מקום לשיחות בנושא, באוניברסיטאות, בתי ספר, ואפילו גנים, כשהמיקוד הוא על השונות, והאחרות, ועל קבלתם לחברה, באורח זהה.
קראו עוד בכתבה הבאה-

http://www.straitstimes.com/singapore/diversity-101-lets-talk-about-social-issues

גם אנחנו, השוהים כאן לצורך עבודה, לימודים או טיול, נהנים מה"שקט" הקיים בתחום, ומאפשר לנו להסתובב כאן באופן חופשי ולקחת חלק בחיים. האם האווירה ה"שמורה" והמפוקחת בסינגפור בתחום הגזעים, נעימה יותר מזאת
הנפוצה בישראל, ומדינות דמוקראטיות אחרות? מבחינתי - כן באופן מוחלט.
אך האם דיונים בנושא ויצירת שיח חופשי, חשובים? 
מאחר וגזענות יכולה לפרוח במחשכים, השיח החופשי יאפשר העלאת המודעות, וכן יכולת להשמיע דעות שונות.
תפקיד הממשלה הסינגפורית ביצירת אווירה נטולת פחד, ומקדמת חופש לכל האזרחים, היא הכרחית ומהותית לחברה מולטי גזעית כמו שיש כאן.

 
לייבסיטי - בניית אתרים