דעה אישית

דף הבית >> דעה אישית

דיעה אישית- מהלך מתוכנן לשינוי עתידי בסינגפור
רחלי אורן

במהלך מתוכנן, הנראה כפתיח להצגה מתוזמנת בקפדנות, מופיע השבוע בעיתון, ראיונו של ראש ממשלת סינגפור לי הסיאן לונג, לעיתון אוסטרלי. ראש הממשלה  שולח את הרמז הראשון , בעיתון זר אך ידידותי, לשינויים שסינגפור חייבת לעבור על מנת לשמר את מקומה הכלכלי בעולם. חגיגות שנת ה-50 הוא אומר, מסתיימות בעוד חודש, וזהו הרגע המתאים להתחלת תהליך חדש והשתנות של סינגפור.

יום אחרי פרסום הראיון של ראש הממשלה, (אותו אביא בהמשך) נאם גם השר לכלכלה ותכנון עתידי Tharman Shanmugaratnam בכנס שנתי  שערך העיתון סטרייט טיימס ,ומסביר  גם הוא על הצורך בשינוי בעולם גלובאלי המשתנה בקצב מהיר, והצורך בשינוי מהותי בכלכלת סינגפור.
המהלך הבא הינה פתיחת תערוכה ששמה- The Future of Us בעוד כשבועים, ובה יוצגו רעיונות חדשים ואפשרויות להתפתחות סינגפור. כל אזרח המבקר בתערוכה (כניסה חינם) יוכל להציע רעיונות, ולהתנסות באין סוף פעולות ופתרונות יצירתים הקשורים לטכנולוגיה, חדשנות בעניני דיומא, ועוד לפי ענינם.
מספר ימים אחר כך, מופיעה בעיתון כתבה נוספת, ובה מספרים מחנכי ה"דור", בגנים ובבתי הספר, איך הם מתכוונים לשנות את ההתייחסות במוסדות הלימוד לילדים על ידי שימת דגש על מקוריות, מחשבה עצמאית. הם קוראים להורים לתת "זמן משחק" ארוך יותר לילדים, על מנת שיוכלו להתנסות ולהמציא פתרונות.
הדרך הישנה, כך קורא לזה ראש הממשלה, צריכה לפנות דרך, לרעיונות חדשים, פתיחות ויוזמה.
סינגפור הידועה בשיטתיות בה היא מנהלת את עניניה, פותחת, יום לאחר חגיגות ה-50 , דף חדש שעיקרו השתנות, יצירתיות, וחדשנות. לנו הצופים מהצד נותר רק לעקב בהתפעלות אחרי התחלת הדרך והתהליך.


ראיון עם ראש ממשלת סינגפור לעיתון אוסטרלי
תרגום מהעיתון סטריט טימס

בנאום פתוח וישיר, מדבר ראש הממשלה הסינגפורי- לי הסיאן לונג,
על הצורך בשינוי מהותי בכלכלה הסינגפורית.
הראיון ניתן לעיתון אוסטרלי, ובו מפרט ראש הממשלה את האתגרים ההכרחיים להפיכת סינגפור למדינה תחרותית ורלוונטית לעולם של היום. לאחר שחגגנו את השגינו ב-50 שנה האחרונות, הוא פותח, יהיה על המדינה להתקדם לעבר מטרות חדשות.
הדרך הישנה (כך במקור) צריכה להשתנות, אך זה יהיה תהליך ארוך ומיגע, הוא מזהיר. בזמן בו יש האטה בייצור ללא סיבה נראית לעין,
קשה לעשות שינויים. חוסר הביטחון בעולם הגלובאלי, מקשה על עריכת השינויים גם הוא.
ענף הטכנולוגיה והמחשוב (IT) מראה גם הוא קושי גדול ביצור ותחרותיות.  התקשורת והטכנולוגיה שינו את אורח החיים ואת איכותם בכל העולם, אבל עדין הם אינם באים לידי ביטוי בתוצאות העסקיות של סינגפור. 
"אני מאד מקוה שזה יקרה בסופו של דבר" הוא מוסיף, "אם זה יהיה שינוי בדרך בה מקבלים תוצאות טיפול רפואי, בטלפון הנייד של כל אחד מאיתנו, או בהזמנה ממוחשבת ומשלוח מוצרי מכולת הביתה, או בכל מיני פעולות לוגיסטיות".
"אך, על מנת שזה יקרה, יש צורך בשינוי בדרך, בה מתקיימים העסקים היום". 
הוא מוסיף, "אין מדובר בעשיית אותם הדברים מהר יותר. שינוי אמיתי יהיה כואב לחלק מהאוכלוסיה, ואלה שיכאב להם יותר, יצעקו חזק! ( כך בכתבה). זה יהיה מאתגר מאד".
בנוסף, יצטרכו הסינגפורים ללמוד לחיות עם קצב גידול איטי יותר, ירידה ל-2-3% גידול שנתי, לעומת 6-7% היום, דבר שיוריד את הביקושים לעבודה, את רמת השכר, ומכך גם ישפיע על רמת החיים. 
הצהרות מעין זה אינן דבר פשוט, מפתה או מושך, למפלגה אשר רק עכשיו ביקשה את אמון הציבור בבחירות. 70% הצביעו למפלגת PAP בבחירות האחרונות, דבר שהפתיע את ראש הממשלה. "אני יכול לזקוף תוצאות אלו להכרת התודה למנהיג שזה עתה הלך לעולמו לי קאון יו, לאווירת השמחה ששררה במדינה לרגל 50 שנה, ולעבודת השרים ועוזריהם אשר מנסים לפתור בעיות המועלות על ידי הציבור, כל הזמן".
"למרות שלא פתרנו את כל הבעיות," הוא ממשיך, "אזרחי סינגפור יכולים לראות את עבודתינו, ולחוש בשינויים שנעשו לטובתם."
"האם נצחון הבחירות האלה יקשה על חזרתם בבחירות הבאות", נשאל ראש הממשלה על ידי המראיין.
הוא משיב, כי איננו מסתמך על התוצאות, אלא מתייחס בכל פעם מחדש לאתגרים ולצרכים המשתנים, כמו גם לשינוים באוכלוסיה.
 
לייבסיטי - בניית אתרים