היזהרו במשאלותיכם

דף הבית >> היזהרו במשאלותיכם


היזהרו במשאלותיכם!

כמו בשאר העולם, כך גם בסינגפור, החלה עלייה בילודה  לאחר מלחמת העולם השנייה.  עוד לפני הקמת סינגפור כמדינה החלה הרשות לנסות לצמצמם את הילודה בקולוניה ולאחר מכן במדינה שהוקמה. רשות תכנון הילודה FPPB  הוקמה מחשש שעודף ילודה עשוי להכביד על המדינה בהקמה. הממשלה החלה במסע שכנוע אגרסיבי. הסיסמה המפורסמת ביותר הייתה: " שניים זה מספיק!" וזהו גם השם שניתן לקמפיין. הממשלה עודדה דחיית ילודת הילד השני ודחיית גיל הנישואים. פרסומות כגון "משפחות קטנות- עתיד מזהיר",   "נישואים בגיל עשרה פירוש חיפזון הגורם בעיות. נישואים טובים שווים המתנה” או פרסומות שמעודדות משפחות להסתפק בשתי בנות ולא להמשיך לנסות להוליד בן. הממשלה  גם עודדה הפלות ועיקור נשים על ידי מתן מענק של 10,000$ למי שמפילה (בעיקר ילד שלישי ומעלה) ומעקרת את עצמה, בנוסף לשבוע חופש מהעבודה. לעומת זאת, מי שהחליטו להביא לעולם ילדים נוספים מעבר לשניים ה”מותרים” מצאו עצמם מופלים לרעה. הממשלה קנסה אותם בכמה אופנים; החל מתשלום גבוה בשירותי הרפואה (כבר מההריון), מתן העדפה נמוכה לחינוך הילדים הללו, שליחתם לבתי ספר  מרוחקים או פחות טובים,  אי מתן חופשת לידה עבור ההורים לילדים אלו, ביטול הטבות מס,  משפחות גדולות קיבלו דיור  פחות טוב, וניתנה העדפה לילדים שהוריהם עברו עיקור לפני גיל 40 בבתי הספר המצטיינים.

ואכן הציבור נענה בהדרגתיות לפרסומות וללחץ והילודה ירדה. רופאים ב KKH זוכרים שמספר ההפלות באותה תקופה היו “בשמיים” ושרופאים היו מעליבים נשים שהיו בהריונן השלישי וממליצים על הפלה. נשים אלו דיברו בבושה על הריונן, כאילו ביצעו פשע. 

בתחילת שנות ה 80' הגיע לי קוואן יו למסקנה שנשים משכילות נישאות ויולדות פחות מנשים לא משכילות ואז החל בתוכנית לעידוד ילודה עבור נשים משכילות ומשפחתן  ע”י מתן העדפה בדיור, בתעסוקה, בלימודים והקלות במיסים. סוג של השבחת הגזע.

ב- 1986 הממשלה הגיעה למסקנה שהיא הצליחה מידי בעידוד האוכלוסיה לא ללדת. האוכלוסיה החלה להצטמצם, גיל הנישואים החל להתאחר ורבים כלל לא נישאו ולא ילדו ילדים. הממשלה שינתה את מדיניותה מ” שניים זה מספיק” ל “תביאו שלושה או יותר (אם אתם יכולים לעמוד בכך” - כלומר עידוד ילודה אבל עם הסתייגות.

המדיניות שונתה וכעת נשים שרוצות לעשות הפלה או עיקור , מחוייבות בייעוץ, נשים שילדו את ילדן השני לפני גיל 28 מקבלות מענק של 20,000SGD  ועוד הטבות כלכליות רבות. (כפי שפירטנו בכתבתינו על תוכניות סינגפור לשנת 2030).

איך שגלגל מסתובב לו...
הממשלה יודעת שעידוד ילודה בעידן המודרני, בו כל המדינות מתמודדות עם ירידה בילודה והזדקנות האוכלוסייה, הינה משימה קשה ולכן פועלת בכיוונים שונים.

הכיוון החדש הינו מימון יוזמה של 4 סטודנטים מ NTU ששיכתבו מחדש 15 אגדות ילדים כך שיתאימו לחזון החדש. האגדות מספרות את ה”סיפור האמתי” שעומד מאחורי הדמויות המוכרות. ומנסות להפחיד את הרווקות והרווקים המזדקנים להינשא וללדת ילדים.

הסלוגן שעומד בראש מסע הפרסום הזה הוא - "אתם  יכולים להשיג הכל (כלומר - גם את 5 ה “ C”   וגם משפחה) אם רק תרצו".
 

אגדה לדוגמה:

האווז עם ביצי הזהב:

אווזת הזהב הייתה מפורסמת בזכות ביציה,

שזהרו באור יקרות.

אבל במהרה הגיע זמן בו  לייצרן כבר  לא יכלה 

בגלל שמכשיר הייצור שלה היה חלוד וישן.

 

עוד אחת:

שלגיה:

מראה , מראה שעל הקיר

מי הכי עשירה בעיר?

שלגיה, מעבר להרים עם שבעת ילדיה

שלומדים, משחקים ומנשקים אותה כל יום.

שלגיה היא העשירה מכולן.

לכל סיפור מוצמדת עובדה מלבבת על הזדקנות ביציות, על הקושי ללדת מעל גיל 35, על הסיבה שבגללה גברים מחבבים נשים עם ישבן גדול ועוד מגוון רחב של עובדות שנועדו להבהיל את הקורא/ קוראת.

בסיפורים אלה הפיה מתגלית כרווקה “שיש החושדים שהיא חצתה את גיל ה 40!!), שגרה בדירה עתירת חתולים. אליס “קורעת את העיר וחיה חיים נטולי משמעות, איש הפח לא יודע כלום על נשים, למרות שהוא חכם, עוד.

למען האמת - הסיפורים ברמה נמוכה (לטעמי) וללא חריזה אלא פשוט מגמתיים ומעליבים.

ואכן, ביקורת רבה מועלית נגד מסע פרסום זה.  רבים טוענים שמסע הלחצה מסוג זה אינו מתאים לעידן המודרני, בוא לא כולם בהכרח מעוניינים בהקמת משפחה. טוענים שהממשלה מתערבת מידי בחיי האזרחים והאזרחיות. חלק טוענים שלומר שמישהו יכול להשיג הכל אם רק ירצה - מרמז שאנשים כביכול לא מעוניינים במשפחה - מה שלא תמיד נכון. בלוגרית כותבת שהממשלה נוקטת במדיניות העלבה והפחדה, ללא רגישות לנשים שאולי אינן מעוניינות בילדים. שרצוי היה לערוך הסברה בנוגע למשמעות ילודה בגיל מבוגר ולא מסע משמיץ נגד רווקים. מכיוון שהומוסקסואליות בסינגפור הינה מחוץ לחוק, הממשלה מחשיבה את מודל המשפחה המסורתית - אבא אמא וילד, כמודל היחיד האפשרי ומתעלמת מקיומם של מודלים אחרים שאינם בהכרח פחות טובים.

 

סינגפורים רבים טוענים שאילו המדינה הייתה מעודדת  הקמת משפחה כמקור אושר וסיפוק עצמי - ומאפשרת הפחתת שעות העבודה (כיום סינגפור נמצאת במקום הראשון בעולם באורך יום העבודה) לעומת התחושה שהממשלה נותנת לתושביה כפועלים המחוייבים לעשות מה שמקום העבודה/המדינה מצפה ממנה - הרי שהדבר היה לגיטימי.

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים