המלצה על ספר שארית היום

דף הבית >> המלצה על ספר שארית היום

המלצה לספר: שארית היום
דפנה מנדלר


אני אוהבת לקרוא ואוהבת לקרוא סיפור טוב. בארץ במרוץ החיים איני מספיקה לקרוא כפי שהייתי רוצה. כאן בסינגפור זמני יותר בידי וגם ההזדמנויות לחופשות מהחופשה בה אני נמצאת מאפשרות את הפניות הנחוצה לי לקרוא. סוף השבוע האחרון ביליתי בכפר נופש בתאילנד וכך יצא שסיימתי ספר נוסף עליו אני רוצה להמליץ.

הספר "שארית היום"  אינו ספר חדש. הוא פורסם לראשונה בעברית ב-1989. הוא נכתב על ידי הסופר האנגלי ממוצא יפני, קאזואו אישיגורו שהוא יליד 1954 ביפן ומגיל שש גדל באנגליה. הספר זכה בפרס בוקר היוקרתי בשנת הוצאתו בעברית. הספר מספר את קורותיו של סטיבנס, רב משרתים אנגלי, ועוקב אחר אירועים שהתרחשו באחוזת דרלינגטון בתקופה של בין שתי המלחמות, הראשונה והשנייה. סטיבנס שירות יותר משלושים שנה את הלורד דרלינגטון. לאחר מותו של הלורד האחוזה נקנתה על ידי אמריקאי וסטיבנס ממשיך לשרתו. סטיבנס יוצא למסע כדי לפגוש את גברת קנטון ששרתה עימו באחוזה ובינהם נרקמה ידידות מיוחדת. במהלך המסע סטיבנס שוזר אירועים רבי חשיבות שהתקיימו באחוזת דרלינגטון בתקופת שרותו את הלורד.

מחד הסיפור מאפשר הסתכלות אמפטית למספר אך יחד עם  זאת כל הזמן היתה לי תחושה של כשל מתמשך. הסיום של הספר אינו מוביל לפתרון בשום מובן. סטיבנס לא ישנה את דרכו ועולמו על אף ההבנה המבזיקה לפעמים שאולי.... לא ארחיב מאחר וניתן לקרוא תקציר של הספר במקומות שונים (עובד גם לסרט). אגיד רק שעל פי הבנתי כל אחד שקורא את הספר יקרא אותו ברבדים שונים. אלה שגישתם פסיכולוגית יקראו את הספר על רבדיה האישיותיים של הדמות המרכזית שכל רצונה הוא למלא אחר צרכיו ורצונותיו של הלורד תוך ויתור מוחלט של האני שלו.

אותי הספר "תפס" אולי בגלל שאני שיושבת בסינגפור ומתבוננת מתוך הבועה הזו על המתרחש בעולמינו, על חוסר השפיות, על התגברות הקיצוניות ואי ההבנה ששוררת בין העולם השפוי לבין העולם הלא השפוי. כך מצאתי את עצמי מהרהרת עמוקות אחרי תיאורי אירועים המתרחשים באחוזה. כדי להבהיר למה אני מתכוונת אני אצטט מתוך הספר קטע של שיחה המתרחשת באירוע אחד מיני רבים. האירוע המתואר הוא סעודת ערב חגיגית הנערכת במסגרת כנס אותו מארגן הלורד. הזמן הוא שנת 1923. אני מביאה מתוך דבריו של לואיס שהוא אמריקאי המתארח אצל הלורד: "אתם רבותי, סלחו לי, אך אינכם אלא חבורה של חולמים תמימים. ואילולא התעקשתם לבחוש בעניינים גדולים המשפיעים על כדור הארץ, יכולתם להיות אנשים מקסימים. הבה ניקח את מארחנו הטוב. מה הוא? הוא ג'נטלמן.....הוא חובב, ועניינים בינלאומיים בימינו אינם עוד ענין לג'נטלמנים חובבים לענות בו. ככל שאתם כאן באירופה תקדימו להבין זאת, כך ייטב....יש לכם בכלל מושג לאיזה מין מקום הולך ונעשה העולם הסובב אתכם? תמו הימים שבהם יכולתם לפעול על פי האינסטינקטים שלכם....אתם כאן באירופה זקוקים למקצוענים שינהלו לכם את העניינים. אם לא תבינו זאת במהרה, תמיטו על עצמכם אסון." (עמ' 90 -91).

יש כמובן דוגמאות נוספות שמשכו את תשומת ליבי ומחשבותיי אך אשאיר אותם לאלה שיבחרו לקרוא את הספר. כזכור הספר יצא לאור ב-1989 והאירועים המתוארים התרחשו לא היום אך כאשר קראתי אותם מחשבותיי נדדו ומצאתי עצמי חושבת עד כמה הם נכונים ומתאימים גם להיום.

ובזאת אסיים כי אחרת אסחף. תודה.
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים