המלצה על 2 ספרים

דף הבית >> המלצה על 2 ספרים

המלצה על 2 ספרים
רחלי אורן

קראתי לאחרונה 2 ספרים השונים זה מזה, ובכל זאת נשארתי עם הרגשה שיש הרבה מן המשותף בין שניהם.
הראשון, הינו ספר רגול הנקרא "הבוגד", המספר על מרגל בצמרת השלטון הישראלית, אשר מדווח לרוסים את סודות המדינה (כשהוא חושב שבעצם הוא מדווח לאמריקאים), ונכתב על
ידי יונתן דה שליט (שם בדוי).

הספר השני נקרא "שפת הפרחים" ונכתב ע"י סופרת שזהו ספרה הראשון- ונסה דיפנבאו. בספר מסופר על נערה צעירה, יתומה, אשר גדלה במעונות ובבתי הורים מאמצים, דבר שהשפיע על ראיית העולם שלה, ואשר אהבתה לפרחים ולאיכותיהם המיוחדות, מציל את חייה.
שניהם נקראים בצורה שוטפת, בשניהם יש מתח לכל אורכם, בשניהם רצף המאורעות, מביא לסיום- שהוא שיאו של הספר. סוף הסיפור נשאר פתוח בשניהם, ואנו הקוראים צריכים להשלים אותו בדמיוננו.בשניהם מושם דגש על כוחו ויכולתו של האדם לשנות את גורלו ולנסות לשלוט בו.
בשניהם שוררת אווירה של הרס עצמי, הרס הסובב אותם, ורגש של שנאה, ניכור ובדידות מכתיב את המעשים.
רגשות אלו הם המובילים את הסיפור, כל אחד לסופו השונה.
ובכל זאת, למרות הדומה, נמצאת הדמות הראשית הבוגד, ברובו של הספר, מאחורי הקלעים. צוות מיוחד של המוסד הישראלי, מקבל את הידיעה כי יש בוגד בראשות המדינה, ומתחיל לחפש אחר זהותו בעזרת רמזים ומיומנויות אחרות גבוהות, בכל העולם. כשהבוגד מזוהה (בקלות גדולה מדי, לפי דעתי) הופכים הם הצוות, לדמויות מאחורי הקלעים, והגיבור הראשי, המרגל צועד למרכז הבמה, העלילה. גורלו המוכתב מרגע לידתו, והשנאה למדינה ולאנשיה, דוחף אותו, עד לרגע האחרון, להמשיך במעשיו, לא להודות ולא לבקש סליחה ומחילה. הדבר העיקרי אשר מטריד אותו, לאחר שנחשף, הינה העובדה כי ריגל עבור הסוביטים (אויבי המדינה) ולא עבור האמריקאים (ידידי ישראל). מעשה הריגול כשלעצמו,אינו גורם לו ייסורים, מבוכה,או אשמה.
בספר "שפת הפרחים" חיה הגיבורה חיי סבל, עצב, חוסר הבנה ושנאה, כשהדבר המנחה את חייה והתנהלותה, הוא פחד הנטישה,והחשש מפגיעה חוזרת ונשנית. גורלה של הילדה מפגיש אותה עם יופיו וכוחו של הטבע ( גורם מרפא בתרבויות רבות) והיא לומדת את שפת הפרחים, סודותיהם ויכולתם להשפיע על בני האדם. המילון- שפת הפרחים, כפי שהנערה מכנה אותו, גורמת לה לשינוי בתפיסת החיים, למציאת מקום עבודה והשתכרות, ומצליחה לטעת בה תקווה לחיים של אהבה.
בשני הספרים עומד היחיד מול העולם, כשחוויוית הילדות שלו מכתיבות את חייו. האחד בוחר בנקמה, ניצול ושנאה, והשנייה בוחרת בחיים, באהבה וביופי הטבע.

מסע חיינו, איננו נמצא כמובן רק בידינו, וכוחות רבים משפיעים עליו, אבל היכולת המובעת בשני הספרים, להשפיע על טיבם ואופיים של החיים, ולגרום לשינוי במהלכו של המסע (הנראה כאילו מוכתב מלמעלה)  נותנת את הטון לאורך כל הספר.
גם עם לרגעים נראה כי אין לנו אפשרות להשפיע על מהלך הדברים, כדאי לזכור תמיד את היכולת האנושית הטמונה בכל אחד ואחד מאיתנו.
ממליצה לקרוא את הספרים!

 
לייבסיטי - בניית אתרים