הצלת יהודים בפיליפינים

דף הבית >> הצלת יהודים בפיליפינים
הצלת יהודים בתקופת מלחמת העולם השניה ע"י פיליפינים


שלטונות מנילה, הצילו יהודים בתקופת מלחמת העולם השניה, בעזרת איש עסקים יהודי, אשר גר שם ועבד בתעשיית הסיגרים- אלקס פריידר.
את התגלית המסקרנת הזו, סיפרו לי שני גנטלמנים מקומים בשנות ה-80 לחייהם, (נפגשנו באחת התצפיות בצפון פיליפינים) כששמעו שאני מישראל.
הסיפור הוא כדלקמן:
עם ציון 70 שנה לשחרור האסירים היהודים ממחנה אושוויץ, נאספו 3 יהודים פיליפינים (ילדי הניצולים עצמם), על מנת לספר ולהודות לציבור הפיליפיני על הצלת הוריהם בידי הפיליפינים. הם עצמם כבר נולדו בפיליפינים.
אחד מהם, סיפר על אביו שהיה מדען העוסק בפיסיקה ואמו המורה, אשר איבדו את מקום עבודתם באוניברסיטת וינה ב-1939 כשהנאצים השתלטו על העיר. הזוג נקלט בפיליפינים וקבלו עבודה באוניברסיטת בגיו.
השני סיפר, כי הוריו ברחו לפיליפינים אחרי שהיו מיועדים למחנה בוכנוולד ב-1938-9, והוא זוכר אותם מספרים על המחנה ועל המושג- "העבודה משחררת" שהנאצים נהגו להשתשמש בו במחנות הרכוז. כשהגיעו למנילה, הכבושה על ידי היפנים, נאלצו ההורים להתחבא בשנית מפניהם.
השלישית סיפרה, על  הוריה אשר התחתנו בברלין ב- 1939 ושרדו את פרעות "ליל הבדולח". כמו אחרים, גם הם התחבאו בשדות אצל איכרים, וברחו (כשהתאפשר להם) באוניה שמטרתה הייתה שנחאי. אך בעקבות בעיות כל שהן, נעצרה האוניה בנמל של פיליפינים. כל היהודים שהיו על האוניה התקבלו על ידי השלטונות ובנו את חייהם שם. לאביו היה נסיון מגרמניה בתעשיית המשקל, והוא הקים תעשיה זאת שם.
במפגש שנערך ממש לפני כמה ימים, בבית הספר האמריקאי - בפברואר 2015, בו למדו בעבר השלושה, הודו השלושה בהתרגשות לשלטונות המדינה, על שנתנו להוריהם את האפשרות להקים מחדש בית בפיליפינים.
מסתבר, שאלקס פריידר, יהודי אמריקאי, אשר עבר לגור ולייצר סיגרים בפיליפינים כבר ב-1918, והיה מקורב מאד לשלטונות, הפציר, והצליח להשפיע, על הוגי המדיניות בפיליפינים בזמן מלחמת העולם השניה, והם אשרו את נתינת הויזה ליהודים שהגיעו במקרה, כמו בסיפורים של ילדיהם מעלה. מאמציו של אלכס פריידר להציל יהודים המשיכו עד 1940, עד כיבוש היפנים את הפיליפינים, והפצצת פרל הארבור!
הסיפור המדהים הזה, סופר לי תוך כדי שאנו צופים על טרסות הירקות- כרובים וחסות (באזור בגיו) ואף הדפיסו לי העתק מהכתבה שפורסמה ביום ראשון 15 לפברואר ב-
The Philippine STAR ונכתבה ע"י Mike Frialde.
עוד כתבה בנושא:
 
http://edition.cnn.com/2015/02/02/world/asia/philippines-jews-wwii/
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים