הרהורים על חזרה

דף הבית >> הרהורים על חזרה
הרהורים על חזרה לארץ
רונית ירמות
לחזור הביתה
לבדי, 
חזרתם? לא בדיוק, אני חזרתי
אבל הוא מגיע כל חודש, כמעט
מתנצלת מעט, שלא יחשבו ש, למי איכפת?
הוא שם, אני כאן. 
התרגלות
שנה של פרוייקטים, שמחות. 
איתי ותמר מתחתנים. הכנות. הופעות. ברכות.
השתלב בפרוייקט השני, השיפוץ. היעד להשלים לקראת החתונה. הצלחנו כמעט.
עוד יש גמרים בתהליך. הכל בכמעט או מחר. התגוררתי/נו אצל חברים טובים מעל חודשיים בימים הקשים של אבק ובית ללא דלתות וחלונות. פרוץ לתנים, ליונים, כלבים וחתולים. כששבתי לא מסרו לי את הבית חזרה בקלות, נאחזו בכל מאודם במלון הלילי, אותו חלקו עם פועלי היום. עד היום חלקם מבקרים אותי. שותפים.
בתהליך הבניה הוספתי והתעמקתי בתרבויות האזור, האיסלם המעשי. העברתי שלושה וחצי חודשים עם צוות גמיש לפי הנדרש, בהובלת מאסטרו חבר ותיק שהביא רק קרובי משפחה ושכנים, חברה מוסלמים שהגיעו מאזור ג׳נין, משתדלים להקל עלי את התהליך ולהתאים לציפיות. ליוויתי אותם רמדאן שלם. למדתי על החיים שלהם שם, מעבר למחסום. צחקנו יחד לאותם בדיחות וחלקנו ארוחות. אני לא יודעת אם יש בינינו מסך נסתר ואם ישנו, מה מסתתר מאחוריו. המבוגרים יותר שולטים בעברית, עבדו הרבה באתרי בניה בארץ. מעורים מאד בחיים בארץ. הצעירים לא שולטים בשפה העברית. מילה פה ושם. אני לא יודעת ערבית. למדתי קצת. הרבה מילים עבריות במבטא אחר תופסות גם בערבית. מעניין. 
ומלאו לי שישים. 
הצטרפתי לקשישים. 
כל זה בשנה. 

מה היה לי מוזר בחזרה?
לנהוג - פתאום, אחרי חמש שנות נהג מונית ו-MRT מפה לשם וחזרה, אני נוהגת. לא שוכחים. עכשיו אני מוכנה, לנסיעות ארוכות, לתת הזדמנות לאוטובוס או רכבת. מעניין. 
רדיו - באוטו מדליקה רדיו ו- עברית. מוזר. 
התיחקורים - בארץ אנחנו עם פוטנציאל של שבכניקים. מה את עושה. מה את מתכננת לעשות. עכשיו אני מוכנה. עושה שיעורי בית. 
הזיהום כללית. רעש. לכלוך. ריחות. טוב, זה היה צפוי. 
בילויים - כמעט ולא מבקרת בארץ במוזיאונים והרצאות. כנראה שייך לרונית התיירת, הדיירת, בסינגפור ובעולם. כאן, כלומר בארצינו, אני בבית.
כאן אני חיה. לא במטריקס. אמיתי. 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים