הרי דונו

דף הבית >> הרי דונו

JOY/FEAR
רחלי מתרגמת מקטלוג התערוכה


תערוכת אמנות של Heri Dono בסינגפור, היא חגיגה אמיתית. הרי דונו, הינו אחד האמנים המפורסמים ביותר של אינדונזיה, והוא מציג בעולם ונמצא באוספיהם של מוזיאונים נחשבים.
התערוכה הנוכחית מוצגת בגלריה "Mizuma" בגילמן ברקס, נקראת בתרגום  ישיר – שמחה/ פחד, והיא כמו רוב יציורתיו, דנה בנושא חוסר הצדק שבפוליטיקה.
אביו של הרי דונו נאסר ע"י המשטר של הנשיא ,SOEHARTO  והוא ומשפחתו חוו את הפחד והאימה שבתקופה זו.
בהסבירו, את המוטיבציה והרעיונות שעומדים מאחורי היצירות, הרמנטו סורגנטו האוצר של התערוכה, נותן דוגמה מעולמנו אנו היהודים, ונותן דוגמה מהטרגדיה שבשואה,
ואיך היא הוצגה בסרטו של הבמאי האיטלקי רוברטו בניני, בסרט "החיים היפים".
באותה דרך, הוא ממשיך, משתמש הרי דונו בדמויות של בובות מתאטרון הצל Wayang Kolit  (מאינדונזית - בובות צל בתאטרון בובות), על מנת לבקר את התקופה הפוליטית הקשה והמפחידה באינדונזיה בשנות ה- 70 וה-80 .


למשל ביצירה הנקראת The Three Donosaurus, הוא מצייר 3 דמויות אדם עם ראשי תנין או דינוזאור,הנראים במבט ראשון מפחידים. אבל במבט קרוב יותר, נראית על חזם דלת קטנה (כמו בשעון קוקיה) וראש אדם מציצה ממנה. משאר האיברים יוצאות עוד בובות, או מצויירים סמלים המגחיכים את הדמות.
השימוש בדמויות מתאטרון הצל, הוא אלמנט חשוב מאד ביצירה של הרי דונו, המאפשר לו להביע מחאה והתנגדות למשטר של סוהרנטו, בתקופות הקשות. בעזרת הציניות והרעיונות האמנותים, פיתח הרי דונו לעצמו שפה סאטירית יצירתית חדה, המאפשרת לצופים לנהל איתו דיאלוג, ולתת את פרשנותם האישית לעבודות.
מענין ומיוחד!
 

 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים