תרבות מקומית

דף הבית >> תרבות ופנאי >> תרבות מקומית
 
חגים בסינגפור
צילה מגדסי חוויות מהלילה הראשון של חודש הרוחות הרעבות
חודש הרוחות הרעבות - רחלי אורן מחפשת רוחות
חודש הרוחות הרעבות - סנדרה גמזון מספרת על מנהגי החג
מקדש טאואיסטי ומנהג PU DU

חווית בית הקברות בחודש הרוחות הרעבות-קרני תומר
פסטיבל אמצע הסתיו - רחלי אורן
שמות עוגות הירח בפסטיבל אמצע הסתו
ליאת שמחי על ראש השנה הסיני
ראש השנה הסיני- שנת הקוף האדום
להמשך
Qing Ming- פסטיבל ניקוי הקברים
יום ואסק - יום הולדתו של בודהה
חג הודי באוקטובר -הליכה על גחלים 
קרני מספרת על חגיגות הדיפאוואלי 2014
טייפוסאם- חג הודי של התרת נדרים
עוד עובדות על חג הטיפוסאם
עודד לוי מספר על תייפוסאם
תהלוכת צ'ינגי 2015
פסטיבל סירות הדרקון ואכילת דמפלינג

רשימת החגים הציבוריים בסינגפור לשנת 2017

הרשימה מתפרסמת באתר ה-MOM

ראש השנה האזרחית
– 1.1.2017.
ראש השנה הסיני - 28-29.1.2017.
יום שישי הטוב -  14.4.2017.
אחד במאי - 1.5.2017.
יום הולדתו של בודהה - ואסאק - 10.5.2017.
הארי ראיה - ראמאדן -  25.6.2017.
יום העצמאות סינגפור-  9.8.2016.
הארי רייה האג'יחג הקורבן - 1.9.2017.
דיפאוואלי - חג האורות ההודי -  18.10.2017.
כריסטמס -  חג המולד - 25.12.2017.


בכדי לבדוק מה האירועים הסינים הקרובים ניתן לבקר באתר

ביקור בבית פראנקאני מסורתי Baba House

להמשך קריאה

אופרה סינית- קצת מידע
חג הקורבן נחגג ביום העשירי לחודש "מוחרם" המוסלמי.
אפשר לקרוא עוד http://www.ibtimes.com/what-when-eid-al-adha-2015-key-facts-traditions-greetings-history-muslim-feast-2109032


בודהיזם ומקדשים בסינגפור

הבודהיזם הינה הדת ואורח החיים השגור ביותר בסינגפור ובדרום מזרח אסיה.

הבודהיזם התחיל בהודו במאה חמישית והשישית לפני הספירה על ידי גאוטמה בודהה ונדד בכל רחבי אסיה.הוא התקבל בברכה בסין, יפן, ובארצות דרום מזרח אסיה, בעוד שבהודו מקום היווצרו הוא נעלם כמעט לגמרי והוחלף בדת ההינדואיזם. הבודהיזם הינו אורח חיים ודת אשר מטרתו למנוע סבל על פני היקום. הבודהיזם שם את הדגש על דרכו האינדיבידואלית של האדם. על פי הדרכתו של בודהה אפשר להשתחרר ממצב התודעה והסבל בעזרת מדיטציה ולהגיע לנירוונה.

במשך השנים התהוו בבודהיזם שני זרמים עיקריים- טהרוואדה ומהינה. טהרוואדה הינה המסורת הנזירית הקיימת בעולם והטכסטים הנקראים על ידי המאמינים כתובים בפאלי. זרם זה  קיים בסרי לנקה, הודו, בורמה,תאילנד,לאוס וקמבודיה והוא השריד השלם והעתיק ביותר לקאנון. ישנו דגש על התנהגות חיצונית חיובית ושחרור מהסבל של הקיום. בזרם זה הבודהה מוצג בדמות אדם בעל פנים ברורות, הנמצא באת מתוך 10 תנוחות אפשריות (מודרה).

הזרם השני הנקרא מהיינה מצוי בסינגפור ובעוד מדינות רבות והוא מאופיין בדמויות נוספות מלבד בודהה, הנקראות בודהיסאטווה- והם אנשים מלומדים שהגיעו להארה גם הם, אך בחרו להישאר בעולם הזה ולהיות מורים. בזרם הזה יש מספר רב של מודרות, מצבי ישיבה, דמויות, תלבושות וכו שנוצרו במהלך אלפי השנים על ידי אומנים מכל מקום ומקום. לפיכך כשנכנסים למקדש בסינגפור יהיו על יד הבודהה- דמויות נוספות ובכל מקדש יהיה דגש על דמות אחרת.

מקום הפולחן מתקיים בסינגפור בדרך כלל במקדשים, אך יש גם מזבחות פרטיים בבתים רבים וכן אוהלים גדולים הנפרשים באזורי מגורים בזמן של חג או טכס מסוים. 

המקדשים מחולקים בדרך כלל לפי ארצות המוצא של המאמינים והפרובינציה ממנה באו מסין. גם המקדש עצמו הוא העתק דומה של המקדש שנשאר בארץ המקור. כמו כן יש מקדשים לאלים מיוחדים- כמו לאלת הים, ומקדשים המשמשים למטרות מיוחדות- כמו "נישואי מתים" ועוד.

אחד הדברים המבלבלים בסינגפור- היא העובדה שבחלק גדול מהמקדשים הבודהיסטים- הסיניים, יש דמויות נוספות הלקוחות מהעולם הקודם לבודהיזם- טאואיזם ודאואיזם. תורות אלו שהתפתחו בסין נשארו פעילות לצד הבודהיזם גם היום בסינגפור, סין טאייואן . תופעה זו נקראת סינקרטיזם- ריבוי של דתות ואלים. כתבה מצויינת על הנושא-
 
http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=10133
בסינגפור אפשר לראות את אל השאול, ואל גן עדן, במקדשים לצד בודהה.

לכל דת יש טכסים,פולחנים, חגים, תפילות, צבעים ותלבושות ואפילו ארכיטקטורה המאפיינים אותה. סמלים אלו התהוו במשך אלפי שנים והושפעו בכל מקום מהתרבות והמנהגים המקומיים וחלקם מתבצעים באופן שוטף בסינגפור.

להלן מספר מנהגים וטכסים בהם תיתקלו במהלך שהותכם בסינגפור:

Hungry Ghost Festival - חודש הרוחות הרעבות- המתקיים בחודשים אוגוסט ואו ספטמבר (בחודש השביעי ללוח הירח) בכל רחבי האי הינו טקס טאואיסטי סיני. בתקופה זו מקיימים הסינים טכס "גאולה" לרוחות נודדות אשר לא מצאו עדין את מקומן בעולם הבא, ומביאים להם אוכל,פירות וכסף (מנייר) . הסינים מאמינים בחיים בעולם הבא, ובהמשך הקשר עם רוחותיהם של המתים. הטכס נפוץ מאד בסינגפור, וניתן להיתקל בו בכל פינה באי- לא רק במקדשים, אלא בצידי כבישים, על יד כניסות לבתים ובשטחים פתוחים. המאמינים ידליקו מקלות קטורת וישרפו כסף ולפעמים יוסיפו על יד המקלות גם תפוזים או מעין עוגות . במקדשים עצמם מתקיימות תפילות והבאת מתנות. המנהג שונה ביותר ממה שאנו מכירים מהארץ וכן מארצות המערב. 

Qing Ming Festival -טכס צינג מינג המתקיים בחודש אפריל בד"כ (ביום ה-15 ללוח השנה הירח) הינו טכס ניקוי הקברים ואכילה עם המתים- הרוחות. אחת לשנה עולים הסינגפורים לקברי יקיריהם ומנקים את המקום בצורה יסודית. קברים נטושים, שאין באים אליהם יותר, ינוקו גם הם על ידי אנשים אחרים. בביקור בבית קברות: לדוגמה Bukit Brown, ניתן לראות משפחות גדולות כולל ילדים וזקנים המגיעים למקום עם אוכל וכלים. לאחר שינקו  את הקברים יתיישבו כולם ויאכלו ביחד. עשן ירחף באוויר מעל האזור כתוצאה מהמדורות שהודלקו ועל מנת לשרוף את כל האשפה והעשבים שנוקו.

Mid Autom Festival-  פסטיבל אמצע הסתיו הנופל בד"כ בסוף חודש ספטמבר (ב-15 לחודש השמיני ללוח הירח) ונקרא גם פסטיבל הירח נחגג באמצע החודש בו הירח מלא. החג מבטא את רעיון אחדות המשפחה, והסינים אוכלים עוגות מיוחדות הנקראות Moon Cakes, פומלות ותה סיני. הילדים יוצאים לרחובות עם מנורות נייר Lanterns. מספר אגדות קשורות לחג זה ואחת הידועות ביותר נוצרה במאה ה-13 בתקופת סוף שושלת מונגול ועלייתה של שושלת מינג. 

באגדה זו הועברו מסרים סודיים על ידי צבא מינג שרצה להוריד את הקיסר הקיים, בתוך עוגות הירח והצליח על ידי זה לנצח בקרב.

נהוג להביא בתקופה זו עוגות ירח כשמבקרים חברים ומשפחה ואפשר למצוא אותן במבחר גדול של צורות טעמים ואריזות.

בנוסף חוגגים סינים בכל העולם את ראש השנה הסיני בחודש פברואר בטכסים הדומים לאלו שהזכרנו למעלה, של שריפת מתנות, כסף, הדלקת קטורת ואוכל, וימי הולדת של בודהה, אלים נוספים, ופילוסופים סינים.


הינדואיזם
הדת השולטת בהודו היא הינדואיזם והיא הדת השלישית הכי גדולה בעולם אחרי הנצרות והאיסלם. לדת אין הגדרה אחת מדויקת והיא מעין "מטריה" לדעות, סיפורים ופילוסופיות אשר מבוססות על המסורת העתיקה  VEDICT.
מקור המילה הינדו הוא משם הנהר  Indus Riverהנמצא בצפון הודו והאירופאים קראו לאנשים שגרו על יד הנהר בשם זה. רק החל במאה ה-18 בעקבות הקולוניאליזם, החלו המערביים לקרוא לאנשים המאמינים בדת זו הינדואיסטיים.
ההינדואים מאמינים בגלגול נשמות, קרמה ובאמונה שהישועה מסבל העולם הזה תבוא דרך אמונתם. קיימות שלוש דמויות עיקריות – אשר מהוות אחד- והן ברהמה,וישנו ושיוה . שלושתם ביחד מרכיבים את הדמות אליה מתפללים המאמינים הרבים. ברהמה נחשב ליוצר העולם- creator , וישנו נחשב למשמר העולם- preserver  ושיוה נחשב להורס- destroyer . . כל אחד מהם רוכב או נע בעולם בעזרת חיה קדושה אחרת. ברהמן נע על גבי האווז או ציפור מיתולוגית דומה והוא מאופיין בארבע ראשים  בפסלים ששרדו לאורך השנים. שיוה מזוהה עם LINGA – סמל פאלי המייצג את אברי המין האנושיים. היא רוכבת  על ננדי שור לבן. וישנו  מוצג בד"כ עם ארבע ידיים שכל אחת מחזיקה סמל אחר ועל צאוורו כרוך נחש עם מספר ראשים.
שלוש הדמויות יכולות להופיע במספר צורות והתגלמויות ודבר זה מצריך ידע רב על מנת לשלוט בכל הידע.
מושג נוסף הקשור להינדואיזם הוא- קסטות- השתייכות מעמדית של כל אדם בהודו. המעמד הגבוה ביותר הוא ברהמה- והאנשים השייכים לקסטה זו מרכיבים את העילית הלומדת והעשירה של הודו. הקסטה התחתונה נקראת- הטמאים, והם אנשים שיכולים להתחתן רק בינם לעצמם, ויש להם קושי גדול להתקדם בחיים. מערכת מעמדית זו הייתה נוקשה מאד במשך אלפי שנים, ורק בשנים האחרונות מתחילה להישמע ביקורת ורצון לשינוי מבפנים.
המקדשים ההינדואיסטיים מאד צבעוניים. הכניסה עוברת דרך שער גדול וצבעוני שעליו מוצגות דמויות וסמלים הינדואיסטים. בתוך המקדש מכוסה התקרה והקירות בד"כ בציורים מהמיתולוגיה ההודית. אנשי המקדש לבושים במעין חצאית וראשיהם מגולחים. תפקידם לתווך ולהעביר לאלים את בקשותיהם של האנשים, וכן בחזרה. קיימים מספר מנהגים ייחודיים אותם ניתן לראות בסינגפור-
הראשון נקרא  Thaipusam – זהו מעין פסטיבל בו מקשטים המאמינים את עצמם ואת גופם בקישוטים רבים. חלקם תולים על גופם ווים וקונסטרוקציות גדולות, על מנת להראות את אמונתם ואת דבקותם באלוהיהם. מנהג זה קיים רק במספר קטן של מדינות וסינגפור בינן. הפסטיבל נחגג בעיקר על ידי הקהילה הטמילית מדרום הודו,  והוא מתקיים באמצע חודש פברואר בד"כ. מומלץ לראות לפחות פעם אחת את האירוע למרות שיש כאלה  שמרגישים רע מהמעמד.
הליכה על גחלים הינו טכס הודי מיוחד בסינגפור.  (
Theemithi-
Fire-walking)  הליכה על גחלים- במהלך חודש נובמבר שלפני חג האורות- DEEPAVALI- יוצאים ההודים בהליכה ממקדשם ב"הודו הקטנה" לכיוון המקדש העתיק ביותר בסינגפור ב"ציינה טאון" , ובהגיעם למקום הם מביעים את אמונתם ומחויבותם לאל בהליכה על גחלים. רבים שואלים את עצמם כיצד יכולים מאמינים אלה לבצע את הטכסים הנ"ל, ואחת הסברות היא שהם נכנסים למצב מדטיטיבי, בו הם אינם מרגישים את הכאב. אפשר לקרוא עוד  באתר

דת ותרבות חיים זאת מורכבת מאד, ועל מנת לשלוט בכל הפרטים, כדאי להרחיב ולקרוא במקורות שונים.

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים