חגית בן ארי על הורות

דף הבית >> חגית בן ארי על הורות
פינה למחשבה/ food for thought 
 
הורים מתפתחים- הורות בעידן המודרני / הורות דינמית
 
מהי הורות דינמית? מהו הורה טוב? 
הורות בעידן המודרני 
 
הורות טומנת בחובה אושר גדול, סיפוק ויחד עם זאת שינוי גדול בתא המשפחתי. הורות לעיתים מדומה לעבודה במשרה מלאה לכל החיים (full time job) אך במובן החיובי של המילה עם יכולת להתפתח ולגדול במקביל.
 

הורות היא דינמית ומשתנה בהתאם לתקופה בה אנו חיים;  אם בעבר בני משפחה וחברים היו מקור הידע העיקרי בגידול ילדים ,הרי שבתקופתנו רובנו נכנסים לתפקיד ההורות עם ידע וכלים מוקדמים דרך זמינות מקורות מידע כגון רשתות חברתיות, קבוצות תמיכה להורים, ספרים וכו׳. 
בנוסף, בעבר היה מודל אחד או שניים שהורים הסתמכו עליו כגון המודל הסמכותי שבו היחסים הם של כבוד ללא מרות או במילים אחרות ׳it's my way or the highway' . בעידן שבו אנו חיים ישנם מספר רב של סגנונות שבו הורים נעזרים לגידול הילדים כגון התחברות לילד והקשבה לצרכיו לצד אמונה בנתינת חופש ללא גבולות. כל צורת גידול טומנת בחובה יתרונות לצד חסרונות. 
 
לצד שפע המידע ,אחד הגורמים המשפיעים עלינו כהורים היא הסביבה שאנו חיים בה. אני סבורה שאנו כהורים מושפעים רבות מסביבתנו, ויסלח לי אדון פרויד אבי הפסיכואנליזה. בהקשר לגורם הסביבה אי אפשר שלא להתייחס למגורים באי השליו סינגפור, שלצד האווירה הנעימה מופעלת גם תחושת הלחץ של ההסתגלות שלנו לצד היטמעות בסביבה מטרופולינית ותחרותית מאד.
 

יש לציין שכאם לשלושה מצאתי את עצמי נופלת למלכודת ה׳מצוינות׳ בסינגפור והתנהגתי בהתאם. חשבתי לי, יש לילד שלי פוטנציאל, כדאי שאוסיף לו עוד מספר חוגים למהלך השבוע ואכן מצאתי ללא בעיה חוגים לפיתוח מכל מגוון הקשת והדמיון , בנוסף לכך גיליתי את עולם מסיבות ימי ההולדת שלא מביישת חתנים וכלות ביומם המאושר מבחינת היצע הנושאים הקישוטים והמחירים. שיתפתי פעולה בשל הלחץ החברתי והלימודי, כשכל רצוני כהורה קונבנציונלי הוא להעניק ולהשקיע בילדיי. מצאתי את עצמי נשאבת לתרבות החומרנית שמכתיבה מהו הורה טוב.  
 
וכאן הזמן להדגיש שרק כשנפל לי האסימון הבנתי שהורות היא לא המרוץ למיליון ובטח שלא לחיים. הורות מבקשת מאיתנו במשפט אחד ׳להיות נוכחים׳! הורות לא נמדדת תמיד על פי מצויינות לעומת כשלון, או נוסחאות מדעיות ברורות ( שלא קיימות), הורות היא תהליך שדורש סבלנות, ויכולת לקבל את רצונותיו של הילדים ולהיות גמישים לשינויים. כמובן שבמקביל כל הורה מחליט מהי הגישה המתאימה לו ומתווה קווים בגידול ילדיו על פי אמונותיו ועקרונות חייו אך חשוב להדגיש שהיכולת להתבונן, להקשיב וללמוד מילדינו משמעותית לא פחות, אם לא יותר. 
 

בסיפור ההשראתי ׳מי הזיז את הגבינה שלי׳ שמתורגם גם לילדים ומומלץ בחום, מתוארים ארבעה עכברים המייצגים 4 דרכים לשינוי בדרכם להשיג את הגבינה. בספר מדגיש ספנסר ג׳ונסון ביצירתיות רבה ובהומור את חשיבות היכולת להשתנות, לבחור, לבחון ולהעז כדרך להתפתחות. 
נראה לי שגם בהורות אפשר ואף רצוי ללמוד מסיפורם המטפורי של ארבעת העכברים בדרכם למטרה הנכספת- הגבינה.  לדוגמא כהורים אנו יכולים לבחור להישאר בעמדותינו ולעיתים לבזבז אנרגיות מיותרות על שליטה וכוח עם ילדינו או לחלופין לבחור לחפש דרכים אחרות, לשים עצמנו במצבם וגם להשיג את מבוקשנו בדרכי נועם.  
הכל בחיים הוא עניין של בחירה ,כשההבדל המהותי בין עבודה להורות היא שאם אין התפתחות בעבודה הברירה הסופית היא לנטוש את המערכה קרי להתפטר ,אך בתור הורים סביר להניח השהאופציה הזאת מבוטלת על הסף. 
 
אני מאחלת לכולנו להשכיל ולהנות בדרך המאתגרת אך שווה לעבר הגבינה המיוחלת.  
 
 
חגית בן ארי היא בעלת תואר שני M.soc counseling. יועצת פסיכולוגית מנוסה מזה כעשור, בניסיונה עבודה עם בני נוער, נשים ומשפחות ממגוון תרבויות שונות. חגית פועלת על פי מודלים השייכים לפסיכולוגיה התפתחותית וחיובית ומשלבת בעבודתה טכניקות דינמיות והתנסויות כגון אמנות,ודימיון מודרך. חגית מאמינה שבכל אדם טמון הידע לשינוי ולהגשמה עצמית והיא משמשת כמדריכה בתהליך זה המספקת תמיכה וכלים הן בעבודה פרטנית ובקבוצות.  
לקבלת יעוץ נא לפנות לחגית בן ארי -91458010 או באימייל Hagit.counselor@gmail.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים