יין ויאנג

דף הבית >> יין ויאנג

על מנת להצליח היום- חשוב כמו הסינים

תרגום מאמר מה סטרייט 20/4 עמוד d8 במסגרת כתבות בנושא The Big Idea

 

רק שבוע עבר מאז המרתון בבוסטון הופרע על ידי שתי פצצות, מחירי הזהב ירדו, רעידת אדמה חזקה באיראן ומפעל התפוצץ בטקסס- כל אלו גרמו למוות, הרס ופחד. 

איך אפשר להתמודד עם כל האירועים האלה- (באנגלית :wanton shock) שואלת הכתבת Cheong  Sue-WaI את הפילוסופית הסינית Don Robin Wang. על מנת להתמודד עם חוסר ביטחון וחוסר יציבות עונה הפילוסופית, יש לראות את החיים כרצף אפשרויות דינאמי, ולאמץ התייחסות של ין- יאנג. פילוסופית חיים סינית זו נכתבה על ידי Laozi אשר השווה את החיים לזרם מים בלתי פוסק, אשר כל גל מתנפץ ומביא לשינוי ולעוצמה של הגל אחריו ומשפיע על כל המפל עצמו. שלא כמו המדען הבריטי ניוטון אשר הגה את הרעיון כי העולם וכל מה שבתוכו, מתנהגים בדייקנות ובביטחון מכני כשל שעון.

בביקורה האחרון בסינגפור, דיברה הפילוסופית פרופסור Wang , על תיאוריית הין- יאנג כחלק אוניברסאלי מהעולם וכבסיס לכל המחשבה הסינית מאז ועד עולם. 

שני הכוחות ין-יאנג משלימים אחד את השני ומייצרים הרמוניה, אשר נחשבת בסין כאחד הגורמים החשובים ביותר בכל תחום בחיים. לדוגמה האיזון בין שמש לגשם מביא לצמיחת הגידולים ואיכותם.

אפילו היום, מדגישה הפרופסור, משתמשים מנהיגי סין בהגדרה של צורך בקיום חברה הרמונית, על מנת לנסות ולפתור את בעיית חוסר השוויון והפערים הגדולים בהכנסות, הגורמים לחוסר יציבות חברתית.

בגישת הין- יאנג חזק תמיד כוחו של השלם מחלקיו ואין אפשרות לפתור בעיה מבלי ששני המרכיבים יתקיימו. על מנת שלא לפשט את הנושא יתר על המידה - יש להתייחס  להרמוניה כרעיון הנמצא על הספקטרום שבין סדר וחוסר סדר,  ומה שביניהם יכול להיחשב כגורם המביא לצמיחה ושינוי.

Wong מציעה לשאול את עצמינו את השאלות הבאות: מה משמעות החיים עבורך? כמה את/אתה מונעים על ידי התשוקה לשלוט בכמה שיותר (במושגי כלכלה)?

מדוע אנו חפצים בדברים מסוימים ולא אחרים?

איך אנו מקבלים את השונים ממך?

איך אנו שוקלים נקודת מבט חדשה ושונה?

איך אנו מתרועעים במקום העבודה? 

כמה גמישים אנו בהתנהגותנו ?

איזה סוג אדם היינו רוצים להיות?

 

אלה חלק מהשאלות המרכיבות את פילוסופיית ין- יאנג בה ה"סקרנות, והשונות" הם החלקים המקבלים ועוזרים לאדם להתמודד שינויים, גם אם הם בלתי צפויים. 

ה"פתיחות והחמלה" בתפיסה זו מוסברים ונקראים- יחסים, או קשרים בין אנשים- העוזרים לאדם להתקדם.

פילוסיה זו שונה מאד מהפילוסופיה המערבית המקדמת ודוגלת בחיזוק העצמי- אני- אגו והצלחה של האחד.

פרופסור וונג כתבה ספר על ין- יאנג הבודק את המהות והחשיבות של התיאוריה בכלל מערכת של התרבות הסינית.

על השאלה הפרובוקטיבית- כיצד מתמודדים הסינים היום לאחר 30 שנה בה נדחקו הערכים המסורתיים לטובת הקפיטליזם? עונה הפרופסור בצורה לא ישירה ואומרת - כי אנו נתונים היום לחסדי הרפואה והכדורים השונים על מנת שנוכל לתפקד בהצלחה. אך בתפיסה הסינית של ין-יאנג -מתמקדים בקשר הישיר שבין בריאות הגוף והנפש על מנת לתפקד בהצלחה.

לסיום היא מציעה לכולנו לטפל בגופינו כמו טיפול בגן פורח וכן להתייחס לכל הסובב אותנו. הצעה פשוטה ועתיקת יומין, אשר גם ביהדות קיימת באופן נרחב- ובאה בניגוד גמור לקיים בעולם המנוכר של היום.

 

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים