ילדים ומגדר,חגית קירשנר שלום

דף הבית >> ילדים ומגדר,חגית קירשנר שלום

ילדים ומגדר
חגית קירשנר-שלום

חגית הינה פסיכולוגית ומתמחה בטיפול במשחק לילדים (Therapuitic Play)
אמא לשלושה
נמצאת בסינגפור כשנה וחצי 

מגיל צעיר ילדים מוקפים במסרים המותאמים למגדר (gender) שלהם: בנים צריכים לאהוב ספורט ופיראטים ומצופים להיות קשוחים וחזקים. בנות הן נסיכות מתוקות, ואוהבות ורוד ונצנצים.
לא מעט ספרי הילדים מקדמים סטריאוטיפים מגדריים אלו. הסטריאוטפים הללו מזיקים לבנות ולבנים, הם מגבילים ״ומלמדים״ מה מצופה מהם/מהן, איך לשחק, מה ללבוש ואיך להתבטא. 
בכתבות הבאות מופיעים ספרים השוברים תבניות אלו. הספרים מדגימים גיוון בתפקידי המגדר. הם נותנים לילדים הזדמנות להתבטא ולהתנהג בדרכים שונות,  כך הילדים  יכולים להיות הם עצמם, בין שהם בנים שאוהבים דברים נוצצים וורודים, או בת חזקה שאוהבת ספורט. 

למשל, בכתבה מצוינת בעיתון הארץ, מסופר על בת 5 השומעת סיפור  "על המיטה בחדרה, מתחת למדבקת קיר בגודל מפלצתי של סינדרלה מבית דיסני - שמלת תכלת תפוחה, מותניים דקיקים, שיער צהוב אסוף - ישבה לפני כמה ימים בת חמש חכמה להפליא והאזינה ברוב קשב לסיפור "הנסיכה שלבשה שקית נייר". כאשר נשמעה שורת המחץ: "ואז הם לא התחתנו", השתררה שתיקה מתוחה בחדר. הלמות הלב כמדומה נשמעה למרחוק. לרגע תהיתי, האם אני יכולה לפוגג כך, באבחה אחת, את פנטסיית ה"חיים באושר ועושר"? האמת, ציפיתי לבכי קורע לב. אבל הקטנה רק גיחכה בשקט לעצמה ורצה להמשיך במשחקה.

ד"ר מירי רוזמרין- "ההתרפקות על האגדות והזעקה על כך שמצנזרים אותן הן התחסדות, טוענת רוזמרין. שהרי האגדות שבדמיון של כולנו הן אגדות דיסני. לדבריה, "דיסני לפני 50 שנה עשה בדיוק אותו דבר. הוא צינזר ועיבד את אגדות גרים, שהיו הרבה יותר קשות ולא מוסריות מכפי שאנחנו מכירים אותן כיום. אז מראש אין מקור שיכול להיחשב איכותי יותר. וזה בסדר לגמרי שהנרטיבים שאנחנו מציעים לילדים ושדרכם הם מבינים את העולם יהיו מגוונים יותר ולא מקבעים".

כתבה והמלצות לספרים באנגלית:

http://www.mothering.com/articles/20-picture-books-strong-girls-sensitive-boys/

עוד על מגדר בספרות מתורגמת (והמלצות על ספרים המאתגרים תבניות מגדריות) בקישור הבא: 

http://www.haaretz.co.il/gallery/kids/1.1685799 

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים