ליאת שמחי

דף הבית >> ליאת שמחי
במסגרת הכרות עם אנשי הקהילה הישראלית בסינגפור שוחחתי עם ליאת שמחי
רחלי אורן


כמה זמן אתם כבר כאן? הגענו לסינגפור לפני שנה.
מה את זוכרת מהימים הראשונים?
ההרגשה הייתה טובה ישר מההתחלה, וכבר עם הנחיתה ״חשבו״ הילדים שיצאנו לחופשה ארוכה במדינה חדשה.
הגענו עם ציפייה אך גם עם חששות בעיקר לתקופה הראשונה. הדאגה העיקרית הייתה, כיצד יסתדרו הילדים וכיצד  יתמודדו עם השינויים. כגון : המרחק מהמשפחה, שפה חדשה, חברים חדשים, מזג אוויר שונה, ריחות, טעמים שונים ותרבות אחרת שהם ואנחנו כלל לא מכירים...
כמשפחה שנדדה במשך שנים רבות בבסיסי חיל האוויר ועברה כמעט כל שנתיים  מבסיס לבסיס, מצפון הארץ דרומה וחזרה ,שיגרת המעבר מוכרת לנו כמשפחה. אך הפעם, נוסף משתנה  משמעותי מאוד והוא – לגמרי מדינה שונה וחדשה עם כל המשמעויות שבה!
קשיי התאקלמות לילדים כמעט ולא היו, למעט משברון מקומי לכרמל הקטנה , שאחרי חודשיים החליטה כי היא לא רוצה ללכת לגן בטענה: "כי עבר די זמן  והם עדיין מדברים אנגלית... ונמאס לה שהיא לא מבינה אף מילה בגן ומשעמם לה". אך בזכות שיתוף פעולה נפלא עם הגננות  גם זה נפתר במהירה וכרמל חזרה לגן שמחה.

אחת החוויות הראשונות שלנו היה הביקור הראשון ב"פוד קורט"( אנחנו לא אוכלים כל דבר). הריחות החזקים, המאכלים המגוונים, חלקים של חיות לא מוכרות על צלחות האנשים....הותיר רושם עז על הילדים שלא נאמר חוויה קשה..
ועם הזמן יש לומר ההסתגלות לפוד קורט הינה חלקית בלבד, ולנושאי מזון בפרט..הילדים עדיין אוכלים בעיקר את מה שהם מכירים מהבית.., אך למדו לאהוב את חלקו, לדוגמה האוכל הקוריאני במחבת, אטריות  בי-הון ומאכלי סושי.
למרות האזהרות, לשמחתנו  לא חווינו קושי  במעבר לסינגפור וההתאקלמות הייתה מהירה. כנראה, בזכות ניסיון העבר במעברים בין הבסיסים ובזכות  האופטימיות אותה אנו משדרים בכל שינוי. אותה גישה גם נוסכת ביטחון בילדינו וכך היה  גם במעבר זה...
מתי הרגשת שהילדים כבר מרגישים בבית?
 זה היה באזור נובמבר כשלושה חודשים  אחרי שהגענו. כרמל הקטנה (שהייתה בת 4 וחצי אז) אזרה אומץ והזמינה הביתה בפעם הראשונה, חברה מהגן. במהלך המשחק אני שומעת שיחה שמתנהלת בין השתיים באנגלית ברורה ושוטפת. הצצתי פנימה ולא האמנתי שכרמל מדברת איתה באנגלית שוטפת כמעט. (חייבת להגיד שנשמתי לרווחה ואמרתי לעצמי- "עכשיו כבר אפשר להגיד שאנחנו  בבית"...)


לאן ואיך היה הטיול הראשון שעשיתם כולכם ביחד?
הטיול הראשון שלנו היה לוייטנאם (מהצפון לדרום) 13 יום. לנו זאת הייתה הפעם ראשונה של טיול באסיה, פעם ראשונה במדינת עולם שלישי ופעם ראשונה כל המשפחה טיול לתקופה ארוכה . הטיול היה מרתק, הנופים, האנשים,  הצפיפות, הריחות, הצבעים, והתרבות חשפו בפנינו עולם חדש, יפה ומעניין. לדוגמא: בהנוי  נדהמנו מהעובדה שאנשים יושבים על הרצפה (במקרה הטוב על שרפרפים) ברחוב צפוף מאוד ואוכלים באמצע הרחוב כשהכול מסביב פיח ועשן ולאחר מכן עוד רוחצים כלים באותו המקום. או בישול במנגלים באמצע הרחוב של צפרדעים, נחשים, עכברים ומיני חיות אחרות על האש למאכל... בקיצור חוויה מדהימה!
בסייגון ויתרנו על מוזיאון המלחמה (לא מתאים לילדים) ובמקומו מצאנו אטרקציה מיוחדת ולא מוכרת  לילדים קטנים. אם תרצו, אני ממליצה ללכת לפארק שנקרא  .  kiz city בו מתנסים הילדים בחיי היומיום הבוגרים. " עובדים " במקצועות שונים שהם בוחרים  כגון-  כבאי, שוטר, אופה, טייס, צלם וכו' , מקבלים בעבור ההשתתפות כסף ויכולים להשתתף איתו בעוד פעילויות (רכישה, בנק, אפייה, נסיעה וכו') , חוויה מהנה ומיוחדת לילדים קטנים...
אחת החוויות שליוו אותנו לכל אורך הטיול, היו התגובות לשיער המתולתל והזהוב של כרמל הקטנה. תלתלים זה לא דבר רגיל שם ולא מעט אנשים הסתכלו עליה בפליאה, צילמו וחלקם אף נגעו כלא מאמינים למראה עיניהם.. בשלב מסוים זה כמובן גם נמאס על כרמל והיא הייתה אומרת ״ עוד פעם נגעו לי בשיער״ ועוד פעם" .
מקום מעניין ויפה בו ביקרנו היה סאפה בצפון וייטנאם. שם עשינו טרק של 10 ק"מ בממוצע ביום בין כפרים ושבטים שונים שחיים עוד בעידן קדום.., בין שדות אורז , בתי עץ ונופים מדהימים.
הביקור בשווקים  של סאפה,  הויאן וסייגון, עלי באופן אישי השאיר רושם רב, הבגדים הצבעונים והרקמות המיוחדות. שם ראיתי נשים רוקמות בצבעים עדינים וסגנון מיוחד שמאד אהבתי.
 

מה הכי טוב עבורך כאמא בסינגפור?
הזמן שהתפנה לי לבלות עם הילדים (כשיש מישהי שעושה את כל עבודות הבית במקומי), ובהתאם גם  איכות הזמן עם הילדים. זאת מתנה אמיתית למשפחה!
רמת בית הספר טובה  והילדים נחשפים לעולם רב תרבותי, מקבלים כלים ללמידה וחשיבה במושגים אוניברסאליים ,וכמובן השפה- ניסיון משמעותי וחשוב לחיים...
בבית הספר הגישה מאוד אישית לילדים והמסר של  אחריות אישית מחד ותמיכת המורים מאידך מעודד את הילדים מאוד לגישה עצמאית ולאחריות אישית על גורלם.


האם את ממשיכה את פעילות העיצוב שלך מישראל?
מנסה....אבל זה לא בעדיפות ראשונה.. במקצועי  אני מעצבת תכשיטים וכן מעצבת פנים (הום סטייליסטית). לכל המעוניינים אפשר לפנות אלי ואשמח לעזור בעיצוב, בתכנון וכמובן גם להראות תכשיטים.

מה ההבדל הגדול ביותר בין סינגפור לישראל עבורך?
הסדר והארגון בולטים בסינגפור בכל מקום והנגישות המהירה לכל מקום בגלל קוטנו של המקום.
 
מקומות אהובים עליכם כמשפחה:
אחד המקומות האהובים עלינו ביותר הוא פארק east cost, שם אנחנו רוכבים על אופנים,כל המשפחה, גם  הטיול לאורך הנהר ב taxi boat , וגם סתם לשבת בבריכה וליהנות משקט המקום.
איזה עצה  תתני לחדשים שרק הגיעו?
לימדו מהוותיקים על מנת להיכנס מהר לשגרה והכי טוב שאפשר. כלשון האמירה " אין חכם כבעל ניסיון", קבלו המידע אך בחרו במה שטוב לכם. וכמובן, נצלו את הזמן היטב ומההתחלה, הוא עובר מהר...ולמרות הקשיים (ויש לפעמים) תסתכלו על חצי הכוס המלאה, הזדמנות נדירה להכיר עולם וליהנות עם המשפחה. ובקטנה, עקב יוקר המחייה והמגוון הרחב המוצע , עשו קניות ראשונות עם מישהי שכבר מכירה ( למשל איזה יוגורט או חלב יהיה  טעמו דומה לחלב המוכר).
בשביל לדעת הרבה ובזמן, היעזרו באתר פיטפטו www.pitpet2.com  המרכז מידע רב מניסיונם של אחרים ומעדכן על הנעשה באי בכל עת- יישר כוח למקימות והמעדכנות!
ממליצה גם לקנות את הספר של Fun Singapore – שם יש את רוב מקומות הבילוי באי, ויש הרבה ...


האם יש לך המלצה על מקום מיוחד שנסעתם אליו כולם ביחד?
מקום שמאד נהנינו בפיליפינים הנקרא   Resort Apolit מקבוצת איי אל נידו, שם חגגנו את ליל הסדר. אי קטן, מיוחד וקסום, רק עם מלון אחד ואנשים מצוינים. מקום של ים , שקט ורוגע אמיתי.
www.elnidoresorts.com/elnido/apulit-island-resort

אז עם המלצה שכזאת – לא נותר אלא רק לארוז את
המזוודות וליהנות!
לליאת- טלפון: 96486344
liatnave2@gmail.com
אתר הבית: www.liat-simchi.co.il
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים