מאמר על מדונה

דף הבית >> מאמר על מדונה
הסכמה לאי הסכמה בעניני דת
מתרגמת מהעיתון המקומי רחלי אורן


כתבה בעיתון המקומי, של העיתונאי לים יאן לינק, מתארת את חוסר ההסכמה של הציבור הקתולי בסינגפור ובראשם הארכיבישוף וויליאם ג׳ו, עם דיעותיה של מדונה בעניני דת ועם הופעותיה הפרובוקטיביות.
קריאתו של הארכיבישוף לציבור, להחרים את הופעתה של מדונה ייצרה פולמוס בציבור, ודאגה מהתערבותו של מנהיג דתי מכל סוג, בענינים שכאלה .
אין זה רצוי שמנהיג דתי כל שהוא, יתערב ויאלץ את כלל הציבור
הסינגפורי המורכב מדתות ולאומים שונים, לוותר או לשנות את אורח חייהם, בגלל שזה מפריע לו ולקהל מאמיניו.
למרות שבמשך שנים, משתמשת הזמרת מדונה בהופעותיה, בסמלי הנצרות, בדרכים שונות ופוגעות , וגם אני, ממשיך הכתב, אם הייתי נוצרי קתולי, הייתי נפגע מכך ולא הייתי רוצה לראות על הבמה רקדנים בתלבושות של נזירות, עדין יש לשמור על כבוד ורצון הציבור כולו.
לצערי, נכתבו לאחרונה הערות פוגעניות ולא מכובדות כלפי המנהיג הדתי, באמצעי התקשורת האלקטרונים, ואני קורא לציבור להיות אחראים ולא לחזור על כך.
מתוך האירועים עולים שני נושאים עיקריים, בהם אני מעונין להתרכז. 
1. האם, בסינגפור בה מספר רב של דתות ואזרחויות , אפשר יהיה להמשיך ולכבד אחד את השני, כולל גם את אלה, שאינם מאמינים באלוהים. ללא ספק תהיינה עוד הערות כאלה, ולציבור יש תפקיד מרכזי בהרגעת הרוחות ושמירה על חופש כל האזרחים. הרמוניה בין כלל אזרחי סינגפור, תוכל להישמר רק אם יכובדו הדיעות של כולם.
2. בעידן בו התקשורת עם הציבור נעשית באמצעים אלקטרונים, יש לכבד את החלטתו של הארכיבישוף לכתוב בפייסבוק ובאינטרנט של הקהילה שלו, את דעותיו בנושא הזה, ולא לראות בכך נסיון להשפיע על כל הציבור. 

אני מוצא בדבריו, של התאולוג האנגליקני גרהם וורד אשר ביקר בסינגפור בחודש שעבר, רעיונות טובים הניתנים
ליישום גם כאן.
בדבריו מציע ג
רהם וורד ללמד בבתי הספר, כבר מגיל צעיר, על הדתות השונות, המנהגים המקובלים בציבורים בסינגפור ואת ערכי המוסר הנובעים מכך. זה יכול להוביל להבנה ואמפתיה גדולות יותר כלפי הדתות.
בבסיסן, לכל הדתות, יש מסר חברתי הקוראלכולם לתרום לחברה ולארצם, ולכן זה מתאים גם לציבור שאיננו דתי.
נכון הוא מוסיף, כי השכלה דתית בלבד לא תחזק את ההרמוניה, וגם כי בבסיסן של הדתות, טמון הזרע להיווצרות אידיאולוגיות, היכולות לפרק את המורכבויות הקיימות בחברות בעלות אופי שונה זו מזו.

ולכן, עלינו ללמוד ולקבל גם את האפשרות של "חוסר ההסכמה" עם דעותיהם של מנהיגים דתיים.
שמיעת וקריאת הדיעות במדיות השונות, של מנהיגים דתיים, איננה מחייבת הסכמה מיידית.
אפשר לחיות גם עם חוסר הסכמה, תוך מתן כבוד לזולת.
 
לייבסיטי - בניית אתרים