מערכת החינוך

דף הבית >> מערכת החינוך

מערכת החינוך

אצל משפחות עם ילדים, קליטת הילדים חזרה במסגרות חדשות הינה הליך חשוב ורצוי מאד להתכונן אליו מראש במידת האפשר. 

להלן מספר נושאים שכדאי להתייחס אליהם:

  • רישום מבעוד מועד לבתי הספר והגנים. ההרשמה למוסדות החינוך ברוב היישובים מתחילה בחודשים ינואר- פברואר.
  • זכויות - קריאה והבנת הזכויות וההטבות שעומדות לזכות ילדיכם כששבים לארץ. הדבר קריטי בעיקר לגבי ילדים שחוזרים לקראת בחינות בגרות. מגיעות להם הקלות, חלקן משמעותיות וחשוב לדעת מראש מה הקריטריונים שיש לעמוד בהם על מנת לקבלן (פירוט בהמשך).
  • לימוד השפה העברית או שיפורה - מומלץ להעניק לילדים עוד לפני השיבה ארצה, כהכנה ללימודים בשפה העברית, שיעורי עברית, תנ"כ או כל מקצוע שפתי אחר. בסינגפור ובמדינות נוספות קיים בית ספר של יום ראשון, בו קיימת אפשרות ללימודי עברית למספר שעות בשבוע. כמו כן ישנם מורים פרטיים וישנו גם אתר ללימוד עברית מרחוק – E-Teacher, שניתן לקחת דרכו שיעורים במגוון נושאים באמצעות האינטרנט.  השיעורים יכולים להיות במסגרת של קבוצת תלמידים קטנה או שיעורים פרטיים. השיעורים מועברים על ידי מורים מוסמכים מהארץ.
  • שיחות עם הגורמים המתאימים - לקראת תחילת שנת הלימודים, שיחה עם המורה/גננת ועם יועצת בית הספר חשובה לסיוע בקליטה הן חברתית והן בכדי לודא שהילדים מקבלים את תוספות השעות או ההקלות שמגיעות להם.
  • כיתת דוברי אנגלית – ברוב בתי הספר בארץ קיימות כיתות לימוד אנגלית לדוברי אנגלית. חשוב לשים לב שילדים ששולטים בשפה משובצים בקבוצות אלו.


הגדרות וזכויות

קיים מידע רב ומפורט באתרים השונים של משרדי הממשלה ובעיקר באתר משרד החינוך- האגף לקליטת תלמידים עולים.  להלן עיקרי הדברים:

    

הגדרת תושב חוזר:

  • מי שנולד בישראל ושהה בחו"ל מעל 4 שנים רצופות.
  • מי ששהה בחו"ל 6 שנים, ואפילו לא רצופות, מתוך שנות הלימוד בכיתות א'-ט'.
  • גם מי שלא נולד בישראל, אבל עונה על ההגדרה בסעיף לעיל, ייחשב תושב חוזר.
  • מי שהוריו תושבים חוזרים אבל הוא נולד בחו"ל - דינו כדין עולה.
  • תלמידים תושבים חוזרים זכאים להקצאה ייחודית של שעות עזרה. ודאו כי ילדיכם מקבלים את הסיוע המגיע להם מול המורים והנהלת בית הספר. לפירוט הזכויות

זכאות להתאמות בבחינות בגרות

הגדרות לתלמיד עולה חדש ותלמיד תושב חוזר: 

תלמיד עולה חדש - תלמיד עולה שהתחיל את לימודיו בישראל לאחר שמלאו לו 15 שנים או שהתחיל את לימודיו בישראל בכיתה י'. תלמיד כזה יהיה זכאי לתנאי ההיבחנות הייחודיים לעולה חדש במשך 10 שנים מ-1 בספטמבר שלאחר עלייתו ארצה.

תלמיד עולה ותיק -  תלמיד עולה שאינו נכלל בסעיף תלמיד עולה חדש. תלמיד כזה יהיה זכאי לתנאי ההיבחנות הייחודיים לעולה ותיק במשך 10 שנים מ-1 בספטמבר שלאחר עלייתו ארצה

תלמיד תושב חוזר - מי ששהה מחוץ לישראל במשך 4 שנות לימוד רצופות לפחות וחזר ללימודים בארץ מכיתה ז' או בגיל 13. תלמיד כזה יהיה זכאי למעמד של עולה ותיק. אם התלמיד לא למד כלל במערכת החינוך בישראל וחזר לארץ לאחר שמלאו לו 15 שנים או לכיתה י', הוא יהיה זכאי למעמד של עולה חדש. חוזר מנכ"ל בנושא


לתלמידים שיחשבו כעולים ותיקים או עולים חדשים לפי ההגדרות מגיעות הקלות בבחינות הבגרות לפי המופיע בטבלה בכתובת הבאה 

קליטה טובה אינה כרוכה רק בהטבות או הקלות בבתי הספר וכמובן שקיימים עוד רבדים רבים שחשוב לתת להם תשומת לב  וכן אנשי מקצוע שיוכלו לסייע לכם ולילדיכם להקל על המעבר במידת האפשר.

"כל ההתחלות קשות-אבל אחר כך קל יותר!"

 בהצלחה בדרככם החדשה

 
לייבסיטי - בניית אתרים