משמעת בסין - עד כמה ולמה?

דף הבית >> משמעת בסין - עד כמה ולמה?
על משמעות המשמעת בסין
נירה פורן
באחד מעיתוני החודש מצאתי שתי כתבות סמוכות, ילד בן 10 קפץ אל מותו לאחר שלא עמד בכתיבת התנצלות של 1,000 סימניות. הילד, מצ'ינגדאו הפריע בשיעור, המורה נתנה לו עונש לכתוב התנצלות ארוכה, כששאל אותה מה יהיה אם לא יוכל לכתוב כזו התנצלות ארוכה, ענתה המורה, ככל הנראה, "אז תקפוץ מהגג". בפתק שהשאיר למורה כתב : "המורה, אני לא מצליח, נרתעתי כמה פעמים מלקפוץ". (1 נובמבר), ובאותו יום באותו עיתון – פוטר מורה בבית ספר
 
פרטי, שהורה לתלמידיו בני ה 10, כנראה דרך שיגרה, להסתדר בזוגות ולתת סתירות זה לזה, הורה התלונן נגדו, שעה שבת הזוג של ביתו לא הגיעה, וביתו התבקשה לתת סתירות לעצמה!
מה שמדהים בידיעות, איננו המורים, אלא הצייתנות של התלמידים. כדי להבין מהיכן מגיעההצייתנות הזו, אין מנוס מלחזור אל תפיסת "כבוד ההורים" אצל קונפוציוס.
על פי קונפוציוס:
 כיבוד הורים וכיבוד אחים בוגרים, הם שורש הווייתה של האנושיות, נשמע יותר דרמטי מן הציווי שלנו, ויש גם בונוס - אחים.
כיבוד ההורים הוא אחד הערכים החשובים ביותר בתרבות הסינית על פי  מסורת/דת קונפוציוס, אשר התחילה בתקופת שושלת האן (202 לפנה"ס-220 לספירה), המשפחה היא המודל הפוליטי והמוסרי של כל  הסדר החברתי.
כיבוד ההורים, וקבלה מוחלטת של ההיררכיה המשפחתית הן הבסיס לחברה חזקה ולהרמוניה חברתית שהן ערך עליון.  זה כל כך חזק בתרבות הסינית שגם 10 שנות מהפיכת תרבות,
ההרס השיטתי של קברי האבות,  וטרור – לא שינו, ואולי אף מסבירים את קבלת המרות באותה עת, מרות האב התחלפה במרות מאו.
זה כה עמוק שבאמת זר לא יבין זאת וילד ישראלי – עוד הרבה פחות.
במהלך התקופות השונות בהיסטוריה הסינית, בעיקר עם עליית הקומוניסטים לשלטון, חלו שינויים מרחיקי לכת במבנה התא המשפחתי ובחשיבותו לעומת כוחה של המדינה.

הקומוניסטים ניסו להקטין את כוחה של המשפחה המורחבת ועל ידי כך לבסס את שלטונם. לצורך כך נהרסו מקדשי האבות ובוטלו טכסים משפחתיים כגון: חג "טאטוא הקברים" שבשנת 1966 הפך להיות "יום המהפכנים הקדושים". בתקופת "מהפיכת התרבות " הגיע המצב לשיא כאשר בנים הלשינו על הוריהם דבר הסותר לחלוטין את ערך כיבוד ההורים.

לאחר מותו של היו"ר מאו ועם תחילת הרפורמות הכלכליות של דנג שיאו-פינג ניתן לראות תחיה מסוימת של הערכים הקונפוציאניים בכלל ושל ערך כיבוד ההורים בפרט.
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים