נתוני פתיחה

דף הבית >> התחלה בסינגפור >> נתוני פתיחה


סינגפור הינה עיר מדינה בדרום מזרח אסיה שקיבלה את עצמאותה בשנת 1965 ממלזיה שכנתה מצפון. מדובר בקבוצת איים כאשר רוב המדינה נמצאת על אי אחד מרכזי . סינגפור ממוקמת –כ100 ק"מ צפונית לקו המשווה ולכן נמצא בה מזג אוויר טרופי עם ממוצע של 180 ימי גשם בשנה וטמפרטורה ממוצעת שעומדת על 27 מעלות צלזיוס.
• סינגפור קטנה פיזית . גודלו של האי המרכזי הוא כ800 קמ"ר סך הכל, וזה אחרי שבמשך השנים הממשלה הגדילה מעט את השטח באופן מלאכותי על ידי ייבוש הים.
• המטבע בו משתמשים הוא דולר סינגפורי ששווה כשלושה שקלים חדשים
• רוב אוכלוסיית המקום היא סינית אך ישנם גם מיעוטים הודים, מלאים ואינדונזים. באופן רשמי ישנם 2 ימי חג לכל 4 האוכלוסיות המרכזיות:  ישנם שני ימי חג לסינים בודהיסטים, להודים ההינדים, למוסלמים ולנוצרים. הממשלה מקפידה על מתן כבוד לכל הדתות החיות במקום זה.סה"כ אזרחי סינגפור 3.15 מליון איש + 2 מליון עובדים מכלהעולם, בכל מיני מעמדות.
• למרות גודלה הקטן סינגפור היא מרכז כלכלי מצליח והיא נחשבת HUB  (בסיס) לאנשי עסקים מכל העולם. מקורות ההכנסה העיקריים באי הם הנמל הימי וענף הפיננסים ובנקאות אך יושבות בה גם חברות שונות ומגוונות מכל העולם.
ישראל –סינגפור: בין המדינות דמיון במאפיינים מסוימים (מדינה קטנה מוקפת מוסלמים למשל) וקיים קשר רב שנים ומרתק שניתן לקרוא עליו  בין השאר בספר "מן העולם השלישי לראשון" של לי קואן יו (ראש ממשלתה הקודם והמיתולוגי של סינגפור).

אודות סינגפור
קראו על שיטת הממשל בסינגפור- רחלי אורן

קראו על  אופוזיציה בסינגפור-רחלי אורן
מזג האויר בסינגפור
פרויקט אכסון הנפט בסינגפור
ההמנון הסינגפורי

אינפורמציה על פעילות אתר פיטפטו
מילון מושגים בסיסיים בסינגפור

דוריאן - פרי גדול, ירוק ומסריח מאד. נחשב בסינגפור ובדרום מזרח אסיה למלך הפירות. ניתן לאכול אותו טרי או במאכלים מיוחדים כמו פודינג, גלידה  ועוד. בסינגפור אסור הפרי לאכילה במקומות ציבוריים או בתחבורה ציבורית, והוא נאכל בעיקר בחוץ, בגיילאנג למשל, ובפארקים.
דים סאם- פירושן מסינית: לגעת בליבך. המאכל הינו המצאה סינית של כופתאות קטנות מסוגי בצק ומילויים שונים, חלקם מאודים וחלקם מטוגנים, והם מוגשים בכלי עגול של במבוק- בו הם מתאדים מעל סיר של מים חמים.
ריקוד הדרקון-  ריקוד בו לבושים מספר רקדנים בתלבושת צבעוניות של דרקון, אשר מוצג בפסטיבלים לאורך השנה ובעיקר בראש השנה הסיני . הסימן לכך שלהקת ריקוד האריה מגיעה לאזור יהיה קול תופים עז שלקצבם רוקדים הרקדנים.
Loose Face- הטלת עלבון, או ל"הלבין פנים ברבים", הינו אחד מהדברים הגרועים ביותר שאפשר לעשות לסינגפורי. להעמידו במצב בו הוא מרגיש נעלב, טועה או לא מובן. כדאי מאד, בקשרים עם המקומיים, לדבר בנימוס ולשים לב לטון הדיבור, כך שלא תחשב חצוף ופוגע.
הזמנת קפה או תה- על מנת לקבל בדיוק את סוג הקפה שאתם רוצים אנא זכרו שמות אלו: קופי [ פ עם דגש] – קופי סי- קפה עם חלב משומר מאד מתוק, קופי או- חלב רגיל ומתוק מאד, קופי סיו טיי- קפה פחות מתוק, קופי קוסונג- קפה ללא סוכר. אפשר להשתמש במילים אלו גם לתה- אך כמובן להתחיל ב- תיי סי  וכו'.
לקסה- הינו מאכל פאראנאקני אשר נמכר היום בשכונות כמו קטונג וגייאלנג שהינם "מעוזי" פאראנאקן, אך גם במקומות אחרים. זהו מעין מרק אטריות מקמח אורז, רוטב קארי ותבלינים, חלב קוקוס וחתיכות שרימפס ודג.
פאנג שווי- הפירוש המילולי הינו רוח ומים, והמושג הינו סיני עתיק ומביע עקרונות- או אומנות החיים בהרמוניה עם הסביבה. על מנת להגיע להרמוניה זאת, ממליצים הסינים להיעזר בכוחותיו של הטבע ובמרכיבים העיקריים בו- מים, אדמה, רוח, אש ועץ.
סינגליש-  הינה שפת היום יום בה משתמשים רוב הסינגפורים והיא הכלאה של אנגלית וסינית. המילים מלוות בקולות וטונאציות מיוחדות, הבלעת אותיות,   ומילות סלאנג שונות. לוקח קצת זמן להבין אותם. הם עונים כמעט על כל שאלה במילה כן- ואנחנו בטוחים שהם מבינים עברית, אך בשבילם זהו can-  כלומר -באנגלית- יכול. חוץ מזה כמעט כל משפט מסתיים ב-לה. למשל אכלת לה? אין לזה משמעות וזוהי מעין אות חיבור.
בין המילים הם גם יוסיפו הרבה מילים במאליי.
בק קוט- Bak Kut- הינו מאכל של צלעות חזיר. אך באופן עקרוני כל מאכל שיש בו בק קוט- יש בו חזיר. לידיעתכם- אפשר בהחלט לבקש בלי חזיר ולהחליפם בעוף או בקר.
כסף מנייר- מנהג סיני מקובל מאד בסינגפור הוא שריפת כסף (העשוי במיוחד מנייר- ללא ערך) ,ישנן חנויות רבות ובהן מוצרים נוספים מנייר המיועדים לשריפה בפסטיבלים, וכן בזמן הקבורה והאזכרות למתים. מתוך אמונה בחיים שלאחר המוות. 
 
לייבסיטי - בניית אתרים