פוטונג פאסיר בית פתוח

דף הבית >> פוטונג פאסיר בית פתוח

סיור בשכונת האופוזיציה, פוטונג פאסיר, במסגרת הבית הפתוח, יוזמה מקומית של ארגון שלא למטרת רווח, הביא אותנו בפעם החמישית אל אחת השכונות, שאחרת כנראה לא היינו מגיעים אליה לעולם.
מה זאת שכונה של האופוזיציה? בסינגפור הייתה מההתחלה ממשלה עם מפלגה אחת PAP, בשונה מישראל, בה יש הרבה מפלגות, שחלקן באופוזיציה, וחלקן בקואליציה עם הממשלה. בסינגפור, הופלו לרעה אותם אזרחים שלא הצביעו לממשלה, אלא לאופוזיציה, והאזור בו גרו, היה מוזנח, וחסר בכל אותם דברים המקלים על החיים, כמו ATM, או קוי אוטובוס ( היה רק פעם ביום), דשאים ופארקים, וסיוד וניקיון של השכונה. מאז 2011 , חזר האזור לשליטת הממשלה, והתחילו במקצה שיפורים לרווחת התושבים.

Alain Aoi הוא היזם והמוציא לפועל כבר שנה חמישית את סיורי הבית הפתוח. הדגש בסיורים
הינו על שילוב אומנות בתוך דירות מקומיות, מתוך רצון לחשוף את סינגפור, שבדרך כלל איננה חשופה לציבור.

בשעה היעודה התייצבנו מול צוות צעיר ונמרץ של מתנדבים, אשר חילק לנו וענד את
ה"סרט האדום", המבשר על היותינו חלק מהאירוע. בשלב זה עוד הייתי מלאת ציפיות לקראת יצירות האומנות שיוצגו לנו בעוד דקות מספר, בתוך חללים חדשים, בדמות דירות HDB. לאחר מספר מילים על המקום, כללי התנהגות בסיסית, ואנו כבר בדרך אל המקום הראשון, הוא בית ספר לנערים .ST. Andrew’s Junior School
כניסה לבית ספר, מעוררת (אצלי-עדין) מעין פחד מעורב בכבוד. אך אנו ביקרנו בסוף השבוע, כך שלחששותי לא היה מקום. בית ספר גדול, נקי, מלא שלטים המכוונים לעיצובך כאדם, בכל פינה, ומכל מיני סוגים, דבר המצוי בסינגפור במקומות רבים. תופעה שבהחלט מלמדת על אופי המקום, ועל עומק ההשפעה הציבורית על הפרט.
עלינו על גשר (הנקרא על שמו של ג'קוב באלאס, יהודי עיראקי שחי ולמד בבית הספר הזה, ותרם מכספו רבות בסינגפור), שם חיכתה לנו ההפתעה (לא ממש לטובה) של יצירת אומנות ראשונה בדמות "שולחן אור" אשר בתוכו ניגרים מים על חול ואדמה. הדמייה של השטפונות שעברו על השכונה, והשל שינוי המתמיד, של כוחות הטבע, הינם הרעיונות מאחורי היצירה הזו. אך הביצוע וגם התוכן, היו רדודים, ולא ברמה הנדרשת.מכאן המשכנו לדירת HDB ראשונה בסיור. ניתן היה לראות ברחבת הבנין וחדר המדרגות את ההזנחה של שנים ללא טיפול (שכונת אופוזיציה). בדירה בקומה עליונה, צבע אומן את הקירות ויצר אשלייה של מקום אחר בעזרת בדים וצבע.על הקירות היו תלויות 2 תמונות נוספות, בהן הוא צולם עומד על יד שתי משפחות נוספות, אשר זכו לעיצוב מסוג זה. שוכרת הדירה, בחורה צעירה ונמרצת, סיפרה לנו על התהליך בו השתתפו גם הם, ובמהלכו חי האומן בשכונה ולמד על ייחודה. חוויה סוציולוגית אני מתארת לעצמי שהאומן חווה. אך האם זו אומנות? או תהליך של עיצוב מחדש?  אנו מכירים תוכניות טלוויזיה רבות, בהן מראים לנו על שינוי אולטימטיבי בדירה המביא גם לשיפור בחיים. כאן נראה היה כי בעלת הבית מעורבת בתהליך, ושמחה בטיפול שהאמן נתן למקום. קוריוז קטן, היה ספר הבישול של יותם אונטולוגי, על מדפי הספריה הביתית. ד"ש קטן מהארץ.

המשכנו את סיורינו לדירות נוספות, שם ראינו מספר רעיונות ראשוניים, אשר הצגתם כיצירות אומנות, רק עשו להן עוול, ולנו אכזבות נוספות.לדוגמה עלינו לקומה עשירית על מנת לראות דירה בה גרים 7 נפשות בשטח קטן מאד. מצלמות (8 במספר) צלמו
אותנו המבקרים. את התמונות שצולמו, הקרינו על מסך טלויזיה קטן בחדר אחורי, ובדרכנו החוצה הצצנו (שוב)
בריצוד של המסך. השאלה המלווה יצירה זו, היא - מי מסתכל על מי? האם אנו על האומנות, או האומנות עלינו?
שוב הרגשתי, כי הרעיון הינו ראוי, ואף יכול להיות מענין, אך כאן הוא הוצג בצורה רשלנית.
לעומת זאת היו לנו שיחות רבות עם שאר משתתפי הסיור, סינגפורים בעיקר, אשר תרמו להבנת הפרדוכס הסינגפורי. כשנשאלו על ידינו, כיצד הם מגיבים להתערבות הממשלה בדפוסי הילודה שלהם.
(טראומת ילד אחד, או ענישה על ילד שלישי במשפחה) נראה היה כי הם מקבלים זאת כגזרה משמים, ומתנחמים ב"מתנות" הכסף שהממשלה נותנת לזוגות ולילודים. ביקורת עצמית מעטה ביותר נשמעה בנושא זה .

ביקור בביתו של אדם מבוגר, הנקרא על ידי המקומיים (uncle) וחי בדירה קטנטנה, בקומה העשירית, (אשר בעבר לא הייתה אליה מעלית) היה מטרת ביקורינו הבא. כאן יכולנו לראות כיצד הוא מציג את "אוצרותיו"- פסלים קטנים, תעודות שונות וצילומים, במרחב הציבורי שלפני דלתו. תיעוד, חשיפה ברבים, ושימוש בשטח ציבורי, הינם הרעיונות המתחברים לסוג "עבודה" מסוג זה.


כמו שכבר כתבתי, הייתה זו חוייה שאחרת לא היינו יכולים לראותה.
ואולי אסיים בכך, שהצלחתו של המיזם, נבעה הפעם, מהמסלול ואופי השכונה, ופחות מהיצירות שנלוו לה.
למרות אכזבה מרמת האומנות, אני ממליצה על הסיור, ועל האפשרות להיכנס לדירות ולמרחבים, אליהם בדרך כלל איננו מוזמנים.

 
לייבסיטי - בניית אתרים