פרופ' יהודה כהן

דף הבית >> פרופ' יהודה כהן
ראיון הכרות עם פרופ לביולוגיה יהודה כהן
רחלי אורן
 
יהודה כהן, פרופ למיקרוביולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הקים, ומנהל מרכז מחקר SCELSE באוניברסיטת NTU בסינגפור בשיתוף עם אוניברסיטת NUS. המרכז עוסק בהבנת, גילוי וישום תהליכים בין אוכלוסיות חיידקים בסביבתם במים ובמערכות תעשייתיות ורפואיות בגוף האדם. לשם כך, הוא הוזמן מישראל, קיבל תקציב של מעל 200 מליון דולר וחוזה עבודה לכ- 10 שנים.

התקדמות העולם, והתערבות האדם בתהליכי הטבע, גרמו לנזק למערכות הביולוגיות הטבעיות הקיימות בסביבות מים וחיוניות להתפתחות סביבה בריאה. הבנת פעילות החיידקים בסביבתם תאפשר יכולות חדשות להתמודד עם מחלות זיהומיות.
מכון המחקר הוקם על מנת להתמודד ולמצוא פתרונות לבעיות אסטרטגיות אלו.

תפקידו של מרכז המחקר ,SCELSE שקם בנוסף לארבעה מרכזים אחרים למצויינות בנושאים שונים, כולם יוזמתו של Tony Tan - היום נשיא סינגפור, ולפני כן סגנו של ראש הממשלה, הוא להעמיד את סינגפור בראש הפירמידה העולמית בתחומי מחקר מדעיים יחודיים.
כמו שאנחנו מכירים מתחומי העיסוק האחרים בסינגפור, מרגע שתוכנית מאושרת, מהירה הדרך ליישומה. ואכן, לאחר כשלוש שנים בלבד, כבר עומד לו המרכז ומתפקד.

יהודה לקח אותנו לסיור, בו ניסה להסביר לנו, ״ההדיוטות״ אשר הבנתנו בתחומי עיסוקו, שואפים לכמעט אפס, והראה לנו את הציוד המשוכלל, המחשבים ומעבדות המחקר, הפועלים כצוות אחד להבנה וקידום התחום בעולם ובסינגפור.

ההתלהבות בה דיבר יהודה על המחקרים בנושאי סביבה ומחקר רפואי והאפשרויות הנוצרות תוך כדי המחקר, הזכירו לי פעם נוספת, מדוע יצא לישראל שמה המצוין בנושאי מחקר ומדע. העיניים נוצצות, האנרגיה ללא גבול, והאושר לעבוד בסביבת מחקר מצוינת וכמעט ללא הגבלה תקציבית, הם הסימנים המעידים על כך.

נורית ויהודה, הגיעו לפני כשלוש שנים ומתגוררים בקמפוס האוניברסיטה NTU. שם חוקרים ומלמדים עוד אנשי מחקר ופרופסורים ישראלים בסינגפור, המקדמים את העולם- ללא ציניות, כמה צעדים קדימה!

כשנשאל יהודה על ידי ממשלת סינגפור, לאן הוא רוצה להגיע בעוד 10 שנים ומה תחזיותיו לעתיד, היתה תשובתו של יהודה, מלאת התלהבות, כי המחקר יוביל אותם לתחומים רבים נוספים, וכן ליישומים בתחומי איכות החיים הקונבנציונליים.
התלהבותו סחפה גם אותנו, ונפעמים מהאפשרויות הבלתי מוגבלות בסינגפור, ומבחירתם בחוקרים ומדענים ישראלים להוביל את תחומי המדע קדימה, נפרדנו כשגאווה גדולה ממלאת את ליבנו!

 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים