פרפרים בסינגפור

דף הבית >> פרפרים בסינגפור
פרפרים בסינגפור
רחלי אורן

בחיי, עד עכשיו, לא היה לי זמן או עניין לכתוב על פרפרים, אך בסינגפור
(יש לי הרבה זמן) ולמדתי לאהוב אותם.
הם מקבלים כאן מקום של כבוד, ובמספר רב של מקומות יש
גנים מיוחדים עבורם.
כתבתי כבר על גן הפרפרים בשדה התעופה צ"אנגי,
בהורט פארק, בפאסיר ריס.

אז כמה עובדות על פרפרים- בסינגפור 305 סוגים של פרפרים, בעוד בישראל כ-140 סוגים בלבד. אפשר להבין שכן מזג אויר טרופי, לחות, גשם ופריחה עוזרים לרביית הפרפרים ותורמים למגוון הרב. תוסיפו לזה,עידוד מ"למעלה" (התכוונתי לממשלה) והרי לכם יופי של חוויה.
האם מוזכרים הפרפרים בתרבות הסינית, והאסיתית בכלל?
בתרבות הסינית, מסמלים 2 פרפרים העפים ביחד- אהבה.
הפילוסוף הסיני הטאואיס Zhuangzi חלם שהוא פרפר שעף לו בחוסר זהירות.
כשהתעורר מחלומו, חשב לעצמו-
"האם הייתי פעם אדם שחלם על עצמו כפרפר, או שאני פרפר החושב כי הוא אדם?"

במנדרין, הפרפר נקרא Hu-tieh -  ובתרגום - 70 שנה. לכן מסמל הפרפר גם אריכות ימים.
בשל גלגולו מזחל לפרפר, רואים בו סמל ללידה מחדש ולתחייה. כשהוא בוקע מהפקעת הוא מסמל את הנפש העוזבת את הגוף.


ואצלנו שר בנאי :
פרפרים לבנים שוב עפים לאור 
כמו השירים הסיפורים 
נכנסים לתוך הנפש פנימה 
נכנסים לתוך הנפש פנימה 


מצורפת כתבה מענינת של דר. אילנה זינגר על חרקים- פרפרים באמנות יפן (מתוך האינטרנט- מוזיאון טיקונטין )
 
אמנות גדולה בממדי נמלה
חרקים באמנות יפן

5 במאי - 28 ביולי 2007
אוצרת: ד"ר אילנה זינגר
 
מימי קדם ביטאו אמני יפן את אהבתם ליופיו של הטבע ביצירות נפלאות. יש לזכור שביפן, הטבע על כל היבטיו נחשב למקודש. הוא חלק מדת השינטו שבה סוגדים לרוחות האלים השוכנות בהרים, בנהרות, בעצים ואפילו בחרקים. גם הבודהיזם מייחס קדושה לטבע, ולבודהיסט אסור להרוג יצורים חיים, אף לא חרקים קטנים. על פי האמונה, צלצולן של שש הטבעות המושחלות בראש המטה של הבודהיסטווה ג'יזו (Jizo), פטרונם של הנוודים ועוברי האורח, נועד להזהיר ולהרחיק חרקים מפני נזירים נוודים המקבצים נדבות, פן ירמסו אותם בטעות.
 
חרקים הם נושא אהוד בקרב האמנים הסינים והיפנים כאחד. כבר במאה התשיעית הופיעו חרקים בציורים סיניים שנושאם העיקרי היה ציפורים, כנראה משום שהם נחשבו למאכל החביב על הציפורים. הם מופיעים בציורי פרחים ובציורי פרחים־ציפורים (kacho-ga) אולי בשל משיכתם לפרחים. ציורים סיניים של חרקים מתקופת סונג (Sung; 1279-960) ויואן (Yuan; 1368-1279) היוו דוגמה לציירים סינים ויפנים כאחד.

 
כבר בימי הביניים, ציורים של חרקים מסוגננים התנוססו על סמלי משפחה (ka-mon), על פריטי לבוש, דגלים, חרבות ועוד. דוגמת פרפר חינני ואלגנטי הייתה חביבה במיוחד על משפחות אצולה. דגלים מעוטרים בפרפרים עדינים, שנשאו סמוראים לקרבות עקובים מדם בתקופה הפיאודלית ביפן, הם תזכורת לפניה הדואליים של התרבות היפנית. הבושידו (bushido; דרך הלוחם) חינך את הלוחמם לצייתנות ולנאמנות לאדון. אך כל סמוראי שאף גם להגיע לשלמות באמנויות האצילות כגון, שירה וקליגרפיה.
הפרפר נחשב למושלם בשל הסימטריה האלגנטית שלו. תהליך התפתחותו האיטית מזחל פשוט ליצור יפהפה, אצילי ומושלם, סימל את השגת השלמות שאליה שאפו הסמוראים.
 
חרקים שצויירו בשעת התבוננות בטבע (ולא בהעתקת יצירות קודמות), במשיכות מכחול מהירות, ברורות ומדויקות,    הופיעו בציורי דיו (sumi-e) ברוח הזן. ציורים אלה מתאפיינים בסגנון פשוט ומינימליסטי המבטא את מהותו של החרק. בספר "ציורי הדיו היפניים כפי שלימדם אוקאי אוצ'יאמה" מופיע הציטוט הבא: "חרקים, בדרכם הצנועה, מוסיפים חיות לציור [...] אמנם יש להכיר את האנטומיה של היצורים הקטנטנים הללו, אך מטרתנו לבטא את יכולת המעוף שלהם בפרטים מעטים ככל האפשר". כישרונם הנפלא של אמני יפן בא לידי ביטוי ביכולתם לצייר חרקים מעופפים - שפיריות, דבורים, צרעות ועוד. כנפיהם המצוירות בדיו בהירה נותנות תחושה של שקיפות ואווריריות, המבטאת את תחושת הקלילות והמעוף.
 
גמל שלמה (kamakiri) נמנה עם החרקים האהובים על האמנים היפנים. הם ציירו אותו מנסה למצוא את שיווי משקלו כשהוא ניצב על עלה ועוקב בדריכות בעיניו הגדולות אחר הארוחה הבאה שלו. באזורים מסוימים ביפן מדמים את גמל שלמה ככהן שינטו העורך טקס דתי, לכן הוא נחשב למביא מזל טוב. באזורים אחרים הוא מסמל אומץ לב. על חשיבותו של חרק זה בציור היפני ניתן ללמוד גם מן הביטוי "משיכת (מכחול בצורת) גוף של גמל שלמה", שניתן לאחת הטכניקות של משיכת המכחול. האזור הרחב של להבי העשב מצויר באופן זה.
 
לחרקים מקום של כבוד בספרות ובשירה היפנית הקלאסית, משום שבין השאר, הם מסמלים את עונות השנה. החרקים התאימו לשאיפה היפנית לפאר כל חפץ זעיר ולהופכו ליצירת אמנות בעלת שלמות אסתטית. הדבר ניכר בעיקר בנטסקה
(Netsuke), אביזר מעוטר ומגולף שנהגו לקושרו בשרוך לנרתיק, ובאביזרי החרבות, שחרקים מפארים אותם בריאליות ובחיות מעוררת השתאות.
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים