דיור

דף הבית >> התחלה בסינגפור >> דיור

דיור

 


מעודכן מאי 2017

רוב המגיעים לפה מחפשים דירה לשכור לתקופה של שנים ספורות ולכן נתייחס פה לדיור בהשכרה
. המחירים בסינגפור גבוהים ומשתנים מאוד בהתאם למיקום הדירה, גודלה, קרבה לבית ספר, למרכז קניות או לתחנת רכבת.
המקומיים גרים בעיקר בדיור ציבורי (סוג של עמידר, אבל מטופח בהרבה), הקרוי HDB, אבל רוב הזרים, והישראלים ביניהם, שוכרים דירה בקונדו (Condominium) - מתחמים יוקרתיים המספקים בריכה, חדר כושר, עמדת ברביקיו ועוד.
במבנים חדשים יותר הדירות יפות ומשופרות, אך הדירה והחדרים קטנים בהרבה מדירות בסכום דומה בבתי דירות ישנים יותר. אם רוצים בית עם חצר - זה עולה הרבה יותר, אלא אם מוכנים להתרחק מהמרכז.
 

טיפים לחיפוש דירה:

דבר ראשון כדאי למצוא סוכן/ת נדל”ן טוב/ת (Agent).
בניגוד לישראל, שוק הנדל"ן בסינגפור מתנהל בעיקרו באמצעות סוכנים/ות, כאשר לרוב המשא ומתן יתנהל על ידי שני סוכנים - אחד מטעם בעל/ת הדירה ואחד מטעם השוכרים. חיפוש דירה באמצעות סוכן הוא נוח ולרוב חינמי (ראו הרחבה בפסקה הבאה לגבי עלויות הסוכן), אך צריך לדעת איך להתנהל מול הסוכן. 

עמלת סוכן על שכירות מתחת ל-2500 דולר סינגפורי הסוכן מקבל עמלה מהשוכרמעל 2,500 דולר סינגפורי הסוכן מקבל את העמלה שלו ישירות מבעל הבית. חשוב להבין שעמלת הסוכן מחושבת באופן הבא: על חוזה לשנתיים העמלה תהיה בגובה חודש שכירות, כאשר אם יש שני סוכנים בתמונה,הם יצטרכו להתחלק בה, ואילו על חוזה לשנה בלבד, העמלה תהיה בגובה שבועיים שכירות בלבד.
שימו לב שצורת חישוב עמלת הסוכן וזהות המשלם, דהיינו אתם או בעלת הבית, משליכים על המוטיבציות של הסוכן וצריך לקחת זאת בחשבון...

כמו כן, ניתן גם לחפש דירה באופן עצמאי באמצעות אתר PropertyGuru ולפנות עצמאית לסוכנים שמפרסמים שם.
גם אם נעזרים בסוכן, רצוי להיכנס ל-PropertyGuru על מנת להתרשם מהאפשרויות השונות. האתר מציע אפשרויות חיפוש מתקדמות, לפי אזורים, מרחק מנקודת ציון או מתחנת MRT, וכן ביקורות של דיירים ומבקרים על הקונדו'ס השונים.

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן, או איפה כדאי לגור?
השאלה איפה כדאי לגור בסינגפור מושפעת ממספר שיקולים:
1. תקציב. מחירי הדיור בסינגפור יקרים משמעותית מבארץ חרף ירידה ניכרת בשנים האחרונות. שימו לב שהמחיר המפורסם באתר PropertyGuru (כמו גם תנאי החוזה) בדרך כלל נתון למשא ומתן עם המשכיר. כמו כן, באופן טבעי, מחירי הדיור עולים ככל שמתקרבים למרכז, קרי אזור אורצ'רד וה-CBD.
2. תחבורה: האם יהיה ברשותכם רכב? האם תתניידו בעיקר במוניות? קרבה לתחבורה ציבורית כמו MRT או קווי אוטובוס יעילים (במרחק של 5-7 דקות הליכה מקסימום בחום והלחות הסינגפוריים) עשויה להוזיל מאוד את הוצאות התחבורה וגם חיונית למשפחות עם ילדים מתבגרים שהנסיעה בתחבורה הציבורית מאפשרת להם התניידות עצמאית.
3. גודל הדירה: שימו לב שבסינגפור הדירות מסומנות בSqft ולא במטרים וגודל הדירה המפורסם מגלם גם מרפסות, כך שבפועל גודל הדירה המפורסם באתר אינו משקף בהכרח את גודל שטחי המגורים. כמו כן, כפי שצויין לעיל, לרוב דירות בקונדו'ס ישנים גדולות באופן ניכר מדירות בקונדו'ס חדשים יותר.
4. מרחק מבתי ספר / גני ילדים: שיקול שצריך לקחת בחשבון אבל באותה נשימה לזכור שבתי הספר הפופולריים ביותר בקרב הישראלים כמו בית הספר היהודי שנמצא בסמבאוונג וה-OFS שנמצא בפאסיר ריס, ממילא מרוחקים מכל אזורי המגורים המרכזיים ויש הסעות מסודרות מכל רחבי האי. לכן, ככל שאלו בתי הספר הנבחרים על ידכם, יש לתת משקל נמוך לשיקול זה בבחירת אזור המגורים ולזכור שהנסיעה מקצה אחד של האי לקצה השני לרוב אינה עולה על כ-40 דקות נסיעה (לא בתחבורה ציבורית).
5. מרחק ממקום העבודה / לימודים: צריך לקחת בחשבון שישנם אזורי תעסוקה ולימודים מרוחקים יותר כגון צ'אנגי, אוניברסיטת NTU או אזור התעשיה TUAS, שהנסיעה אליהם בתחבורה ציבורית מהמרכז עשויה לעלות על שעה לכל כיוון ולכן כדאי לבחור אזור מגורים בהתאם.
6. מתקני הקונדו (הפאסיליטיז): שיקול שרלוונטי בעיקר למשפחות עם ילדים אך לא רק. ישנם קונדו'ס שכוללים בריכה קטנה וחדר כושר מינימאלי וישנם כאלה עם מתקני שעשועים, מגרשי טניס, בריכות רחבות, מתקני ברביקיו, חדרי דיירים (function room) ועוד. למשל, מי שאוהב לעשות בריכות כאימון כושר צריך לשים לב שלא בכל המקום הבריכה היא בגודל מספק לשם כך. או, בריכות מוצלות, דהיינו כאלה שמימיהן קפואים כל ימי השנה, אינן מתאימות למשפחות עם ילדים צעירים.
7. קרבה למרכזי קניות ושירותים נוספים: החשיבות ברורה ואין צורך להכביר במילים. יחד עם זאת בסינגפור האפשרויות להזמין אונליין זמינות ורבות ולכן לעיתים זה לא שיקול מכריע.
8. זהות בעל הבית: שימו לב לזהות בעל הבית. בסינגפור ישנן שתי חלופות - הראשונה, שכירת דירה מבעל בית פרטי או, השנייה, מחברת ניהול נכסים. בפועל, המשמעות היא מול מי מתמודדים משך תקופת החוזה (לרוב שנתיים), כאשר בבניינים שמתוחזקים על ידי חברת ניהול קל יותר להתנהל במקרים של תקלות, בעיות וכו'.

9. קרבה לחברים ומשפחות ישראליות נוספות - כי לפעמים יותר קל לקבוע פליידייט עם שכנים :)
10. קומה - הקומות הגבוהות בדר"כ מבוקשות (ולעיתים גם יקרות) יותר בגלל הנוף והבריזה. לעומת זאת, אם לוקחים קומת קרקע או בית קרקע כדאי לשים לב אם יש בעיית נמלים, זוחלים ומקקים למיניהם. עם זאת, חשוב לציין שאין קשר הכרחי בין קומת קרקע לזוחלים, ובאורח פלא היצורים הקטנטנים מוצאים את דרכם גם לקומה ה-25...

 

במהלך חיפושי הדירה, כדאי להיות מסודרים מההתחלה כדי למנוע בלבול בין הדירות השונות שתראו. הכינו רשימת דברים שאתם רוצים בביתכם החדש כמו: מיקום, גודל דירה, נוף, שקט ועוד. בעת הסיור רשמו פרטים ודברים שיזכירו לכם מה היה בדירות שמצאו חן בעיניכם. צלמו בטלפון או במצלמה את הדברים החשובים שיעזרו לכם להחליט.
אם דירה מסוימת מצאה חן בעיניכם - חפשו בעיות בדירה ובקשו לתקנן (בעיות רטיבות ועובש נפוצות מאוד), נסו לדבר עם הדייר הנוכחי בדירה או בעל הבית או עם סוכן הנדל”ן לגבי בעיות שיש בדירה או במבנה. תשאלו שאלות: לגבי רעש בשעות שונות של היום והלילה, לגבי צפי של בניה או הריסה של בניינים בסביבה, האם יש בעיה באזור או בדירה, מי השכנים, כיוון השמש או כל דבר אחר שעולה על דעתכם.

שימו לב: לפני חתימת החוזה בעל הבית יראה נכונות גדולה יותר להחליף דברים או אפילו לשפץ את הדירה. לאחר החתימה - הסיכוי לשינוי או הטבה - נמוך מאוד. כלומר - אם נראה לכם שיש צורך בשיפוץ המטבח/ מקלחות/ ארונות/ רצפה או החלפת אחד או יותר ממכשירי החשמל - אמרו זאת לפני החתימה. בדקו את כל מכשירי החשמל, מחממי המים, ועיברו בהקפדה יתרה על כל הדירה. כל דבר שנראה לא תקין - דרשו תיקון או החלפה.

הצעת מחיר: לאחר שאיתרתם דירה המתאימה לכם - דברו עם הסוכן, אמרו לו מה המחיר שאתם רוצים להציע. הסוכן יאמר לכם אם זה מחיר סביר ואם לא - ייעץ לכם מה המחיר המתאים. אתם מוזמנים להוציא לפועל את כל כישורי המו”מ שברשותכם.
כמו כן, על מנת לדעת מה מחיר השוק של דירה שאתם מעוניינים בה, ניתן להיעזר באתר הממשלתי של ה- Urban Redevelopment Authority בו מופיעות כל עסקאות השכירות לפי קונדו או בניין משלושת החודשים האחרונים: לאתר ה-URA.

ברגע שהצעתם את ההצעה - יש לחתום על מכתב הצהרת כוונות LOI Letter Of Intent ובו למעשה אתם חותמים על מה שהסכמתם בעל פה. בנוסף, תצטרכו לשלם פיקדון - בד”כ סכום השווה לחודש או חודשיים שכ”ד. לאחר חתימת ה LOI הדירה מובטחת לכם עד לסיום המו”מ. שימו לב שבמקרה בו המו”מ נפסק בגללכם- הפיקדון נשאר בידי בעל הדירהאם בעל הדירה מסרב להצעתכם - הוא מחויב להחזיר את הפיקדון - לכן שימו תאריך תפוגה על ה LOI, כדי שהמו”מ לא יימשך לנצחלאחר הגשת ה LOI, וקבלת התנאים המוסכמים, תוחתמו על הסכם שכירות, שהוא למעשה פירוט ה LOI. ברוב המקרים זהו חוזה סטנדרטי ואין צורך בעו”ד בתהליך אך אם יש לכם ספק או שנראה לכם שתיתכן בעיה, אפשר לפנות לייעוץ של עו”ד.עם זאת, מומלץ לקרוא היטב את החוזה, כי יש לא מעט סעיפים שעשויים להוות בעיה, והחוק בסינגפור נוטה לטובת בעל הבית מאשר לטובת השוכר.


טיפים לגבי חוזה השכירות

1. זהות השוכר בחוזה - שימו לב שעשוי להיות הבדל ביחס שתקבלו ובתנאי החוזה, אם תחתמו על הדירה כשוכר פרטי או שהחברה המעסיקה אתכם חתומה על החוזה עבורכם. לרוב, תנאי השכירות עבור חברות הם נוחים יותר.

2. סעיף “דיפלומטי” (סעיף יציאה מוקדמת) - מקובל מאוד להכניס סעיף המאפשר לכם
, במקרה הצורך, לעזוב מוקדם מהצפוי את הדירה. לרוב, "סעיף דיפלומטי" יחול רק לאחר 14 חודשי שכירות ורק במקרה בו אתם נאצלים לעזוב את סינגפור או בנסיבות דומות, אם כי, כמו כל דבר, גם סעיף זה נתון למשא ומתן ורצוי מאוד לנסות לקצר את התקופה שבה לא תוכלו להשתחרר מהחוזה.

3. טיפול במזגנים - אם תוכלו - תורידו מהחוזה את הצורך לטפל במזגנים - תנסו להכניס זאת תחת אחריות בעל הבית, אחרת תאלצו כל 3 חודשים לקרוא לאיש מזגנים לטיפול במזגנים ולשמור על כל חשבוניות הטיפולים. בייחוד חשוב להסדיר בחוזה שבמקרה הצורך, שטיפה כימית של המזגן תהיה באחריות בעל הבית ולא באחריותכם, כיוון שמדובר בטיפול יקר שנעשה פעם בכמה שנים.

4. בעת החזרת הדירה הסוכן ובעל הבית יעברו איתכם בדקדקנות על כל פרט הכי קטן בדירה, יבקשו חזרה את כל המפתחות, יבדקו שכל הווילונות קיימים ונקיים - ויבקשו קבלת על ניקוי יבש, ידליקו את כל האורות בבית ויוודאו שכל הנורות עובדות - גם בקולט אדים, למשל. חלק ידרשו מכם לצבוע, וחלק לא -תלוי בחוזה עליו חתמתם. לכן, אם משהו מתקלקל, צרו קשר עם בעל הבית ודרשו שיתקן, אל תחכו לסוף השכירות, כי אז יתכן ויחילו את התיקון עליכם. שימרו בכל מקרה כל מסמך הקשור לדירה.

5. חובת ביול לאחר קבלת החוזה, על השוכר לבייל את החוזה. מומלץ לא לוותר על שלב זה משתי סיבות: כדי לא להפר את אחד מחוקי סינגפור וכדי שאם יהיה סכסוך משפטי זה יטרפד את טיעונכם, מוצדק ככל שיהיה. לחישוב דמי הביול הקליקו כאן. יש לציין שבמקרים רבים תשלום הביול ייעשה עבורכם על ידי הסוכן.

6. תקלות ותיקונים - בעת הכניסה לדירה עיברו שוב על כל הדירה וחפשו בעיות. שימו לב שבעל הדירה מחויב לתקן או להחליף מכשירי חשמל כגון מקרר, מזגנים ותנור במקרה של תקלה במהלך החודש הראשון לשכירות, לכן רצוי מאוד לבדוק אם כולם פועלים. לרוב, לאחר 30 יום מתחילת החוזה, כל תקלה ובעיה תהיה על חשבונכם. בדר"כ נהוג להכניס בחוזה השכירות סעיף "תיקונים קטנים" שלפיו כל תיקון תקלה שאינו עולה על סכום של 150 דולר הוא על חשבון הדייר וכל סכום מעבר לכך הוא על חשבון בעל הבית. הסכום אינו קבוע ונתון כמובן למשא ומתן.
חשוב מאוד! לצלם כל תקלה ופגם בדירה על מנת שלא תחוייבו בתשלום על נזקים בעת היציאה ותאבדו את כספי הפיקדון שהפקדתם אצל בעל הבית בתחילת הדרך.

7. לשוכרים בית פרטי - בדרך כלל, בדומה לנושא הטיפול במזגנים, יחוייב השוכר לדאוג אחת לחודש לגנן ולהדברה אחת לחודשיים-שלושה. מומלץ, גם אם הדבר כרוך בתוספת לשכר הדירה, להעביר את האחריות על כך לבעל הבית.

8. קראו היטב את החוזה - ובעיקר, בדקו שאין הבדלים משמעותיים בין מכתב הכוונות עליו חתמתם, לבין החוזה, ושלא הוספו בו סעיפים משמעותיים חדשים עליהם לא הסכמתם מלכתחילה. 


סגנונות בניה ומגורים בסינגפור

סינגפור מתאפיינת במספר סגנונות בנייה בנוסף לבניה המודרנית הגבוהה והחדשה (הקונדו'ס כמובן).
להלן כמה מהסגנונות הבולטים:

HDB -  בניה ציבורית- The Housing & Development Board
בסינגפור קיימת בניה ציבורית רבה HDB, אשר מיועדת לאוכלוסיה הרחבה. זהו אחד מסימניה הבולטים של הממשלה, אשר דואגת לאזרחיה ומסבסדת את הבתים. כ- 80% מהאזרחים גרים בסוג דיור זה. לא כולם יכולים לקנות דירה כזאת, אלא רק אנשים העומדים בקריטריונים שנקבעו. למשל, אזרח המרוויח עד 2,000$ בחודש יכול לקנות דירה של 2 חדרים, ואזרח המרוויח עד 10,000$ בחודש יכול לקנות דירת 4 חדרים. זוג צעיר מעל גיל 21 מקבל מענק חד פעמי שיעזור לו לקנות דירה.
הבתים עצמם שייכים למדינה, אולם היא מעמידה אותם לרשות הקונים למשך 99 שנה. זאת אומרת שמחד יש מגורים לרובם, אך דירות אלו אינן ניתנות לירושה. על כך מתמרמרים סינגפורים רבים.
בניינים אלו נצבעים לעיתים בצבעים עזים וממוספרים באותיות גדולות כך שכל אחד יוכל להתמצא בקלות. בד"כ תקים הממשלה שוק ומרכז אוכל לנוחיות הגרים במקום. הממשלה גם דואגת לניקיון, לגינון ולשאר נושאי התחזוקה.
אחד הסימנים הנוספים לבתי ה- HDB הם מקלות הכביסה התלויים מהחלונות ועליהם כביסה. פטנט ייחודי זה נראה רק בסינגפור, והוא זול ופשוט. כשיורד גשם- דבר הקורה לעיתים קרובות, מושכים הדיירים את המקלות יחד עם הכביסה פנימה לתוך הבית!

כתבות בנושא HDB:
טנגה העיר החדשה 24 במספר, המתוכננת ל 2021
ביקור בבית HDB אצל ידידה סינגפורית

בתים בשחור לבן - Black and White
הבריטים אשר שלטו בסינגפור מ 1819 ועד מלחמת העולם השנייה, השאירו אחריהם  Bungalow – בתים הצבועים בשחור ולבן ובנויים כולם בסגנון דומה. 
בבתים אלו גרה הקצונה הבכירה של בריטניה והעשירים מהממשלה. כל הבתים מסוג זה נרכשו על ידי ממשלת סינגפור בהגיעם לעצמאות, והם מושכרים מאז ועד היום במחיר גבוה ותוך כדי התחייבות לא לשנות דבר ולשמור ולתחזק את הבתים וסביבתם. לבתים מספר מאפיינים: כולם צבועים בשחור ולבן, כאשר רוב הבית צבוע בלבן- הדוחה חרקים למיניהם והפתחים ומסגרת הגג צבועים בשחור ובעבר היו עשויים מעץ טימבר. הבתים ניבנו על גבעות או באזורים אסטרטגיים ויש לכל אחד מהם שטח טבע גדול מסביבו. על יד הבתים נשתל בד"כ דקל הפורש את צמרתו לכיוון זריחת השמש. לרוב הבתים יש מרפסת המקיפה את הקומה השנייה, אשר מכניסה אויר ורוח לתוך הבית.
אנשי הצבא הבריטים בדרגות הנמוכות התגוררו בבתים בעלי 3 קומות מרוכזים באזור – כמו בסיס צבאי אצלנו. גם בתים אלו צבועים באותו סגנון אך הם בנויים בצורה הרבה יותר פשוטה. בין האזורים המוכרים לנו בסינגפור – ניתן לראות את דמפסי שהפך למרכז מסעדות ובילוי, גילמן- שהפך לאזור גלריות לאומנות , רוצסטר שהפך גם הוא לאזור מסעדות ו- ASSEXS שגרים בו אומנים רבים. אזורים נוספים בהם אפשר לראות מבחוץ את הבתים המיוחדים האלה הינם Adam Road, Mount Pleasent, ועוד.
מדריכת הטיולים גרלדין מארגנת טיולים הנכנסים למספר בתים כאלה לפרטים כנסו לכאן

SHOP HOUSE – בית וחנות
בתים נמוכים, בהם יש חנות ובית גם יחד נקראים SHOP HOUSE והם נמצאים בעיקר בשכונות הבאות: ציינה טאון, ליטל אינדיה, גיילאנג, וקטונג.  סגנון זה התפתח החל מהמאה ה-19 בסינגפור אבל גם במלאיה , ואינדונזיה. הבתים מקושטים בד"כ בעיטורי גבס, כותרות וקרמיקה צבעונית והושפעו מהתרבות הסינית, המוסלמית והאירופאית. לבתים אלו יש חזית מאד צרה לרחוב אך הבית יכול להיות באורך של כ-15 מטר.אחת הסיבות למבנה זה הייתה שיטת המיסוי בעבר – שנקבעה לפי החזית של הבית. סיבה נוספת היא אורכם של העצים שאפשר היה להשיג בתקופות אלה. לאורך הרחוב יש מעברים מקורים עבור האזרחים והתושבים השייכים לבעלי הבית. בחלק גדול מהבתים יש חצר פנימית הפתוחה לשמיים על מנת להכניס אור ואויר למעמקי הבית. הצבעים של הבתים השתנו גם הם במהלך השנים.  בתחילה הם היו בז ואוקר באמצע המאה ה-19, הפכו לצבעי פסטל- ורוד, ותכלת וירקרק בתחילת המאה ה-20. בתים אלו יפים מאד וכדאי לטייל ולראות את  הסגנונות היפים. בגייאלנג שיפצו לאחרונה רחוב שלם של בתים כאלה המיועדים לעשירים של היום. ניתן לראות בלור 24A.

 

כמה רעששששששששששששש!!!

סינגפור, באופן מפתיע לגודלה, הינה עיר שקטה למדי. נעים להסתובב ברחובותיה, המכוניות לא מצפצפות (אסור לצפור, אלא אם זה לשם מניעת תאונה), אנשים לא צועקים וגם הדירות שקטות עד שמתחילים לבנות או להרוס בניין סמוך לדירתכם. אז מתחילה מסכת בלתי פוסקת של רעשים שונים ומשונים מחרישי אוזניים ומרעידי גוף – נורא ואיום. הבעיה היא שאין מנוח מהרעש – הפועלים החרוצים עובדים כל יום מ 7 בבוקר ולפעמים גם עד 10 או 11 בלילה! ביום ראשון העבודה נחלשת מעט, אבל לא בהכרח פוסקת.

לעיתים לא תדעו כלל על הרעה המתקרבת, עד שהטרקטורים לא יגיעו לאתר הבניה / הריסה. כדאי לברר לפני שמשכירים דירה על צפי הבנייה באזור אך בכל מקרה, גם אם תבדקו – זה עדיין יכול לקרות, וקורה. המון. כמעט בכל מקום- תסתכלו סביב ותראו כמה מנופי בנייה יש סביבכם.

עם קצת מזל - רק יבנו בניין, אבל למחוסרי המזל ביננו יש קודם את רעש הריסת הבניין ה"ישן". המרכאות הכפולות פה הינן משום שבניין בן 15 שנים נחשב לבניין ישן ומקובל להרוס אותו על מנת לבנות בניין חדש יותר, גבוה יותר, עם דירות קטנות יותר, במחיר גבוה יותר. 

אם זו הריסה –תזכו לרעש נוראי של חציבה בבטון ובניינכם ירעד בכל פעם שזורקים קיר מקומה 20 לקומת קרקע (זו השיטה). אם יש לכם נטייה למחלת ים – יש סיכוי גבוה שתרגישו לא טוב מרעידות אלו. 

לאחר ההריסה, יגיע תור הבנייה – ואז הקידוחים לבניית היסודות פשוט מוציאים מהדעת. הרעש חזק ונשמע היטב בכל הסביבה, ובעיקר בדירות הצמודות. הילדים – וגם המבוגרים – נאלצים להסתגל לרעש שמעיר אותם בבוקר ומלווה אותם בשנת הלילה.

קשה לתאר עד כמה זה נורא  - באמת סבל. ומצריך סבלנות עד שתיגמר הבנייה.

כולי תקווה שלא תחוו אתר בנייה בסמוך לחלונכם.

חשמל, מים, גז ושירותי תקשורת

לאחר שחתמתם על חוזה כדאי להתחבר לחברת הגז, מים,
 חשמל ושירותי תקשורת.
בסינגפור כמו בסינגפור, ניתן להתחבר לכל השירותים באמצעות האינטרנט מהבית ואין צורך לכתת רגליים למשרדים הרלוונטיים. הכל נעשה ממש בלחיצת כפתור.

חשמל ומים - באמצעות חברת התשתיות הסינגפורית SP Services: לקישור

גז - באמצעות חברת City Gas: לקישור

*שימו לב שהחשבונות החודשיים לחשמל מים וגז מגיעים בחשבון אחד מאוחד באמצעות חברת SP Services.

שירותי תקשורת:
טלפון נייח
טלפון ניידטלוויזיהואינטרנט.
בסינגפור קיימות 3 חברות תקשורת עיקריות:
סינגטל - החברה הממשלתית לתקשורת
ס
טארהב
M1


טיפים בנושא שירותי תקשורת:

1. כרטיס סים זמני (Pre-paid) - ניתן לרכוש בכל חנות 7/11, בשדה התעופה וכמובן בסניפי חברות התקשורת, כרטיס סים Pre-paid, אותנו מטעינים בהתאם לשימוש ולתכניות הרצויות. כרטיס סים מסוג זה הוא בדרך כלל בתוקף עד שנה מיום הרכישה ועלותו כ-5 דולר סינגפורי. מתאים מאוד למי שמגיע לאי לתקופות קצרות, כגון שבוע אוריינטציה או חילופי סטודנטים, וגם כמובן לאנשים חדשים באי שאין להם עדיין מנוי קבוע באחת החברות (לרוב לא ניתן לרכוש מנוי קבוע ללא חוזה שכירות). ברוב החברות ניתן להמיר את כרטיס הסים הזמני (Pre-paid) ולמנוי קבוע וכך לשמור על המספר טלפון הזמני שרכשתם.
2. מנוי סלולר קבוע - ניתן לרכוש מנוי עם התחייבות לשנתיים שכולל גם מכשיר טלפון (כמו חבילות הסלולר שהיו בישראל טרם המהפכה של כחלון) או פשוט לרכוש מנוי חודשי ללא התחייבות וללא מכשיר. ממה שאנחנו בדקנו, החבילות עם ההתחייבות, שאינן ניתנות לביטול, אינן משתלמות וניתן למצוא מכשירים סלולריים במחירים יותר אטרקטיביים.
3. טלוויזיה מקומית - ניתן לרכוש מנוי לערוצי כבלים שונים, לרוב יחד עם חבילת סלולר, אינטרנט וטלפון נייח. יחד עם זאת, רוב הישראלים שרכשו מנוי לטלוויזיה המקומית מעידים שצפו בה לכל היותר פעמים בודדות בלבד... 
4. מספר טלפון ישראלי - ניתן לרכוש חבילת שיחות לישראל באמצעות מספר ישראלי מקומי באמצעות מספר חברות כגון לוקאל 03, ביג-גלובאל ועוד. עלות החבילות נעה בין 5-20 דולר אמריקאי לחודש בהתאם לשימוש ולצרכים.


 

 
לייבסיטי - בניית אתרים